Kaip Elgtis Ir Ka Daryti Kai Žaibuoja?

Jei manote, kad prieš einant į darbą dar galite nusiprausti po dušu, kai jau artėja audra, arba norite sudėti drabužius skalbimui, nes atrodo, jog audra tolsta, arba jau aplinkui žaibuoja, o jūsų vaikas dar nori pabaigti žaisti kompiuterinį žaidimą, tai deja, šito daryti ne tik nerekomenduojama, bet ir negalima. Nors didelis uždaras pastatas su elektros instaliacija, vandentiekiu ir uždarytais langais yra viena saugiausių vietų pasislėpti nuo audros, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos turite atkreipti dėmesį, nes be tiesioginio smūgio, žaibas į namus gali patekti ir per vandentiekį, laidus, telefono linijas, ir netgi televizoriaus anteną. O kaipgi apsisaugoti?

Šeši būdai, kaip apsaugoti savo namus, jei lauke žaibuoja:

  • Visiškai venkite santechnikos. Jokių dušų, vonių, indų plovimo ar rankų plovimo, todėl jei jums nereikia naudotis tualetu, nesinaudokite. Geriausia palaukti, kol audra praeis.
  • Nelieskite elektronikos prietaisų. Žaibas keliauja į žemę elektros laidais, todėl jei naktį prognozuojama audra, geriausia prieš einant miegoti išjungti visus elektros prietaisus. Jei neturite tam laiko, bent jau venkite naudotis televizoriais, kompiuteriais, skalbyklėmis, džiovyklėmis, laidiniais telefonais ir bet kokiais kitais elektroniniais prietaisais, tačiau pačios audros metu geriau neatjunginėkite elektros prietaisų, nes galite nukentėti. 
  • Laikykitės atokiau nuo plastikinių langų ir durų. Metalas aplink duris ir langus traukia elektrą. Taip pat užsidarykite langus ir nelieskite metalo, jei esate automobilyje, nes kai žaibas trenkia į transporto priemonę, jis per metalinį rėmą patenka į žemę. Dėl šios priežasties metalinis automobilio stogas ir šonai apsaugo jus nuo žaibo, o ne guminės padangos.
  • Užtraukite žaliuzes. Savaime suprantama, kad perkūnijos metu reikia uždaryti langus ir būti atokiau nuo balkonų, verandų ir atvirų garažų, tačiau ne visi žino, kad reikėtų užtraukti ir žaliuzes. O tam yra svarbi priežastis: kadangi audros dažnai atneša stiprų vėją, kai kuriais atvejais ir krušą, jos gali išdaužti langus, o uždarius žaliuzes, į jūsų namus nepateks daug stiklo šukių ar išorinių šiukšlių.
  • Laikykitės atokiau nuo betoninių sienų ir grindų. Betonas yra dar vienas geras elektros laidininkas, todėl būkite atsargūs ir stebėkite, ant kokių paviršių stovite, gulite ar atsiremiate.
  • Prieš pradėdami įprastą veiklą, palaukite pusvalandį. Prieš eidami į lauką, naudodami savo namuose esantį vandenį ir vėl pradėdami naudotis elektronikos prietaisais, palaukite 30 minučių po paskutinio griaustinio griausmo. Jei girdite kitą triukšmą, pradėkite skaičiuoti viską iš naujo, nes tai gali būti ženklas, kad artėja dar viena audra.

Apibendrinant:

Taigi, atsakant į klausimą – “ar reikia uždaryti langą bute, kai griaudi” – atsakymas yra REIKIA. Reikia ne tik uždaryti langus, bet ir laikytis nuo jų atokiau, kadangi langų rėmuose esantis metalas traukia žaibą. Siaučiant audrai, jokiu būdu neužsiimkite langų valymų, ar neatidarinėkite dėl kitos priežasties.