Kaip Pasiruošti Pokalbiui Dėl Darbo Ir Padaryti Geriausią Įspūdį?

Darbo pokalbis gali atrodyti bauginantis, tačiau yra keletas paprastų žingsnių, kurių galite imtis ir pasiruošti sėkmingam pokalbiui. Pasiruošimas pokalbiui pirmiausia reiškia, kad reikia laiko apgalvoti savo tikslus ir kvalifikaciją, atsižvelgiant į pretenduojamas pareigas ir darbdavį. Norėdami tai padaryti, turėtumėte atlikti įmonės tyrimą ir atidžiai peržiūrėti pareigybės aprašymą, kad suprastumėte, kodėl būtent jums ji tiktų. Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius pasiruošimo interviu žingsnius, kad jums darbo pokalbis keltų kuo mažiau streso.

Atidžiai išnagrinėkite pareigybės aprašymą:

Ruošdamiesi darbo pokalbiui, turėtumėte vadovautis darbdavio paskelbtu darbo aprašymu. Pareigybės aprašyme pateikiamas kvalifikacijos, savybių ir žinių, kurių darbdavys ieško idealiam kandidatui, sąrašas. Kuo labiau sugebėsite prisitaikyti prie šių reikalaujamų savybių, tuo geriau darbdavys matys, kad esate kvalifikuotas. Darbo  pareigybės aprašymas taip pat gali suteikti jums idėjų apie klausimus, kuriuos darbdavys gali užduoti per pokalbį.

Apsvarstykite, kokias kvalifikacijas turite:

Prieš pokalbį turėtumėte gerai suprasti, kodėl norite dirbti būtent šį darbą ir kodėl jums atrodo, kad esate kvalifikuoti. Turėtumėte būti pasirengęs paaiškinti savo susidomėjimą šia galimybe ir kodėl esate geriausias asmuo šiam darbui.

Atlikite įmonės ir pareigybės tyrimus:

Įmonės, į kurią kreipiatės, tyrimas yra svarbi pasirengimo pokalbiui dalis. Tai ne tik suteiks jūsų pokalbiui kontekstą, bet ir padės jums paruošti apgalvotus klausimus pašnekovams. Kiek įmanoma ištyrę įmonę ir pareigybę, turėsite pranašumą prieš konkurentus. Negana to, visapusiškas pasiruošimas pokalbiui padės išlikti ramiam, kad galėtumėte būti geriausiu. Štai keletas dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti prieš pradėdami pokalbį:

 • Tyrinėkite produktą ar paslaugą:

Net jei pareigybė nėra tiesiogiai susijusi su įmonės produktu ar paslauga, jūs vis tiek norite būti komandos dalimi. Svarbu sužinoti viską, ką galite apie produktą ar paslaugą, kurią gamina ir reklamuoja įmonė. Jūs nebūtinai turite suprasti kiekvieną smulkmeną, ypač jei tai yra techninis produktas, o jūs pretenduojate į netechninę poziciją. Tačiau jūs turite turėti pagrindinį supratimą apie pagrindinius įmonės siūlomus produktus ar paslaugas. Jei įmanoma, paprašykite produkto pavyzdžio, kad susipažintumėte su kliento požiūriu. Kuo daugiau galėsite jiems papasakoti apie produktą tiek įmonės, tiek kliento požiūriu, tuo lengviau praeis jūsų interviu.

 • Tyrinėkite pareigybę:

Svarbu atidžiai perskaityti darbo aprašymą ir įsitikinti, kad suprantate visus su juo susijusius reikalavimus ir pareigas. Tai paruoš jus apgalvotiems ir tiksliniams klausimams apie poziciją pokalbio metu. Taip pat užtikrins, kad būsite tikrai kvalifikuoti ir pasirengę atlikti pareigas, jei gausite darbą. Jei įmanoma, tyrinėkite panašias pozicijas ir skaitykite tų pozicijų asmenų apžvalgas. Tokiu būdu galėsite susidaryti įspūdį, kokia bus kasdienė jūsų veikla. Pokalbio metu paprašykite paaiškinimo ar informacijos apie pareigybę, kad galėtumėte būti tikri, jog būsite pasiruošę, jei gausite darbo pasiūlymą. Pareigybės tyrimas prieš pokalbį taip pat padės jums nuspręsti, ar ši pozicija jums tikrai tinka.

 • Tyrinėkite įmonės kultūrą:

Šiuolaikinės įmonės paprastai turi socialinės žiniasklaidos paskyras ir tinklaraščius, kuriuose aptariama jų įmonės kultūra ir pramonė. Ši informacija gali sudaryti įspūdį apie įmonės toną ir asmenybę bei jų vertę. Kad ir koks geras darbas atrodytų, svarbu, kad įsilietumėte į įmonės kultūrą ir turėtumėte panašią asmenybę bei vertybes. Jei turite klausimų apie darbo vietą, kultūrą, asmenybę ar vertybes, būtinai užduokite pokalbio metu. Šie klausimai gali būti įvairūs – nuo įmonės naudojamos programinės įrangos ir įrankių iki jų politikos atostogų ir nedarbingumo metu. Atminkite, kad interviu yra ne tik apie tai, kaip rasti tinkamą savo darbo aplinką. Tai yra daugiau: apie tai, kad įmonė randa tinkamą ieškomos pareigybės kandidatą. Žinojimas, kad jūsų vertybės atitinka įmonę, užtikrina laimingą profesinį gyvenimą. Tai taip pat puiki proga sužinoti daugiau apie įmonę ir parodyti pašnekovui, kaip jums tinka ši pareigybė.

Apsvarstykite savo atsakymus į dažniausiai užduodamus interviu klausimus:

Nors negalėsite numatyti kiekvieno interviu metu užduoto klausimo, yra keletas bendrų klausimų, į kuriuos galite planuoti atsakymus. Taip pat galite apsvarstyti galimybę sukurti savo aprašymą, kuris greitai apibūdintų, kas esate, ką darote ir ko norite. Kai kurie pokalbiai dėl darbo gali apimti testą ar įvertinimą pokalbio metu. Pavyzdžiui, jei kalbate dėl kompiuterinio programavimo, kūrimo ar analizės pareigybės, jūsų taip pat gali būti paprašyta parašyti ar įvertinti kodo eilutes. Gali būti naudinga pasikonsultuoti su pramonės kolegomis ir sužinoti jų patirtį. Taip pat turėtumėte pasiruošti aptarti savo atlyginimo lūkesčius. Jei nesate tikri, koks atlyginimas yra tinkamas prašyti, apsilankykite “lietuviškoje algos skaičiuoklėje” ir sužinokite darbo užmokesčio dydį. Ten gausite nemokamą, suasmenintą darbo užmokesčio diapazoną, pagrįstą jūsų vieta, pramone ir patirtimi.

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių interviu klausimų pavyzdžių:

 • Kodėl norite čia dirbti?

Geriausias būdas pasiruošti šiam klausimui yra sužinoti apie įmonės produktus, paslaugas, misiją, istoriją ir kultūrą. Savo atsakyme paminėkite jus dominančius ir jūsų karjeros tikslus atitinkančius įmonės aspektus. Pavyzdys: ieškau darbo su teigiama darbo aplinka ir vertybėmis, kurios sutampa su mano.

 • Kuo jus domina ši pareigybė?

Darbdaviai užduoda šį klausimą, kad įsitikintų, jog suprantate pareigybę, į kurią pretenduojate. Ir suteikia jums galimybę išryškinti atitinkamus įgūdžius. Gali būti naudinga palyginti pareigybės reikalavimus su jūsų įgūdžiais ir patirtimi. Pasirinkite kelis dalykus, kurie jums ypač patinka ir sutelkite dėmesį į tuos, kurie yra jūsų atsakyme. Pavyzdys: man buvo malonu matyti, kad ši įmonė naudoja „Adobe“ produktus, nes puikiai išmanau visą rinkinį.

 • Kokios yra jūsų didžiausios stiprybės?

Šis klausimas suteikia jums galimybę kalbėti apie savo techninius ir protinius įgūdžius. Kai pašnekovas prašo apibūdinti savo stipriąsias puses, pasidalyti asmeninėmis savybėmis, jis prašo jas susieti su pareigybe. Pavyzdys: man patinka ieškoti problemų sprendimų. Manau, kad naudinga įsigilinti ir atrasti problemų sprendimus – tai tarsi galvosūkio sprendimas. Tai kažkas, kuo aš visada pasižymėjau, ir tai, kas man patinka.

Praktikuokite savo balsą ir kūno kalbą:

Pokalbio metu svarbu padaryti teigiamą ir ilgalaikį įspūdį, todėl praktikuokite, kaip kalbėsite. Nors tai jums gali pasirodyti natūralu, tačiau nenuvertinkite to, o praktikuokite prieš veidrodį. Atkreipkite ypatingą dėmesį į savo šypseną, rankos paspaudimą ir žingsnius.

Paruoškite keletą apgalvotų klausimų pašnekovui (-ams):

Daugelis darbdavių jaučiasi tikri dėl kandidatų, kurie užduoda apgalvotus klausimus apie įmonę ir pareigas. Prieš pokalbį turėtumėte skirti laiko paruošti keletą klausimų, kurie parodytų, kad ištyrėte įmonę ir gerai išmanote poziciją. Kai kurie klausimų, kuriuos galite užduoti, pavyzdžiai:

 • Kaip atrodo įprasta diena tokioje pozicijoje esančiam žmogui?
 • Kodėl jums patinka čia dirbti?
 • Kokias savybes turi sėkmingiausi jūsų darbuotojai?

Atlikite interviu praktiką:

Kaip ir viešas kalbėjimas, interviu praktikavimas yra geriausias būdas sumažinti nerimą ir pagerinti jūsų pasitikėjimą. Praktika gali atrodyti varginanti, tačiau pakartotinai patyrus pokalbio procesą, jausitės patogiau ir galėsite susidaryti teisingą įspūdį. Jei turite draugų ar šeimos narių, praktikuokite su jais. Jei neturite kito žmogaus, garsiai praktikuokite savo klausimus ir atsakymus. Tokiu atveju jūs galite pastebėti, kad atsakymas skamba keistai arba neišreiškia to, ką norite pasakyti. Tai suteikia jums galimybę patikslinti savo atsakymus ir įsiminti juos. Kuo daugiau kartosite savo interviu, tuo labiau įsitikinsite, kad esate tikras.

Atspausdinkite savo gyvenimo aprašymo popierines kopijas:

Dauguma darbdavių prašo skaitmeninių jūsų gyvenimo aprašymo kopijų kartu su programa, tačiau jiems gali būti nelengva prieiti prie jo pokalbio metu. Jei turite kopijų, kurias galite pateikti keliems pašnekovams, parodote, kad esate pasiruošęs ir organizuotas. Turėtumėte turėti bent tris egzempliorius, skirtus keliems pašnekovams, ir vieną, kad galėtumėte sekti. Ruošdamiesi perskaitykite savo gyvenimo aprašymą ir pakartokite paaiškinimus dėl galimų spragų ar kitų punktų. Pavyzdžiui, galbūt turėjote teisėtų priežasčių, dėl kurių atsirado užimtumo spragų, o tai gali kelti susirūpinimą darbdaviams. Geriausia paruošti savo paaiškinimą, kad parodytumėte, jog nesate rizikingas kandidatas. Taip pat galite susidurti su nepatogiais klausimais apie savo buvusį darbdavį. Pavyzdžiui, galbūt palikote ankstesnį darbą dėl savo vadovo politikos, su kuria nesutikote? Apsvarstykite šiuos galimus klausimus ir iš anksto paruoškite atsakymus, kad netyčia nepasakytumėte to, ko gailėsitės.

Paruoškite savo kelionės planus:

Darbo pokalbiai daugeliui žmonių kelia įtampą dėl daugelio priežasčių, tačiau nuvykimas į pokalbį gali būti pats iššūkis. Jei jūsų interviu yra nepažįstama sritis ar net visiškai naujas miestas, tai gali sukelti nerimą. Kad per daug nesijaudintumėte dėl kelionės į darbą ir atgal, pasiruoškite susitikimo dieną užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai. Svarbiausi patarimai:

 • Išeikite anksti:

Tai gali atrodyti akivaizdu, tačiau geriau išeiti, turint pakankamai laiko, net jei tai reiškia, kad atvyksite per anksti. Jei atvykstate per anksti, tiesiog skirkite laiko savo pastaboms ir psichologiškai pasiruoškite pokalbiui.

 • Išsaugokite kontaktinę informaciją:

Net ir turėdami daug laiko kelionei į darbą ir atgal, kartais situacijos, kurių nekontroliuojate, išbalansuoja. Jei kažkas atsitiks ir žinosite, kad šiek tiek pavėluosite, paskambinkite pokalbio koordinatoriui ir praneškite jam apie situaciją. Dauguma žmonių supranta, kad kai kurie dalykai yra nekontroliuojami. Atrodysite patikimas, jei pranešite jiems iš anksto ir turėsite pagrįstą paaiškinimą.

 • Ieškokite vietos iš anksto:

Dauguma pokalbių yra suplanuoti prieš kelias dienas ar savaites, todėl turite laiko ištirti vietą. Jei jūsų pokalbis yra pakankamai arti laiko atžvilgiu, galite skirti vieną dieną nuvykti į vietą ir patikrinti stovėjimo aikštelę. Taip pat atkreipkite dėmesį į eismą ir raskite biurą, kuriame bus jūsų pokalbis, taip jausitės užtikrinčiau.

Parduokite save:

Vienas didžiausių iššūkių interviu metu yra savęs pardavimas. Daugumai žmonių nepatinka ši idėja, tačiau tiksliai ir teigiamai prisistatyti nereiškia, kad esate prekė. Tiesa ta, kad jūs turite profesinių įgūdžių ir patirties, kuri gali jus išskirti iš kitų pareiškėjų. Priimtina, kad jūs juos pateiksite savo potencialiam darbdaviui. Kai ruošiatės pokalbiui dėl darbo, atkreipkite dėmesį į savo įgūdžius, susijusius su pareigybe. Be to, pagalvokite, kaip jūsų patirtis ir gebėjimai gali prisidėti prie bendrų skyriaus ir įmonės tikslų. Jei turite statistiką, parodančią jūsų pasiekimus per ankstesnes pareigybes, jie labai padės parduoti save pokalbio metu. Pavyzdžiui, galbūt paskutinėje pozicijoje padėjote padidinti pardavimus tam tikru procentu arba padidinti socialinės žiniasklaidos įsitraukimą. Kad ir kokie būtų jūsų pasiekimai, nebūkite kuklūs dalindamiesi jais pokalbio metu. Jūsų potencialus darbdavys nori žinoti, kad būsite tinkamas ir kad galėsite ką nors padaryti dėl jo įmonės.

Priminkite apie save po pokalbio:

Po pokalbio turėtumėte pasiruošti susitikti su darbdaviu. Tai primena darbdaviui jūsų pokalbį, parodo, kad esate nuoširdžiai suinteresuotas šia pozicija, ir suteikia galimybę iškelti klausimus, kuriuos pamiršote paminėti. Štai keletas žingsnių, kuriuos galite atlikti kurdami tolesnį įspūdį:

 • paminėkite konkretų pareigybės pavadinimą ir padėkokite pašnekovui.
 • atkreipkite dėmesį į įmonės pavadinimą, taip pat pokalbio tašką ir (arba) tikslą, kuris asmeniui, su kuriuo kalbėjote, atrodė ypač svarbus. Susiekite šį tašką su savo patirtimi ir interesais.
 • pakvieskite juos užduoti jums papildomų klausimų ir uždarykite sakydami, kad nekantriai laukiate atsakymo.

Paskutinis patarimas: jei nežinote atsakymo į tam tikrą klausimą, visiškai priimtina trumpam stabtelėti ir tiesiog pasakyti: „Leiskite man akimirką pagalvoti“. Darbdavys įvertins, kad skiriate laiko apgalvoti atsakymui. Jei įmanoma, būtinai pateikite konkrečių pavyzdžių. Laikas pasiruošti pokalbiui galiausiai padės jaustis labiau atsipalaidavusiam ir pasitikinčiam proceso metu.