Kas geriau stacionarus ar nešiojamas kompiuteris?
Nešiojamų ir stacionarių kompiuterių pasirinkimas dabar yra milžiniškas. Beveik bet kuriuo metu iš Pigu.lt prekių katalogo – https://pigu.lt/lt/kompiuteriai/nesiojami-kompiuteriai galite įsigyti tūkstančius skirtingų nešiojamų ir stacionarių kompiuterių. Pirmasis dalykas, ką reikia išsiaiškinti pirkėjams – kurio tipo kompiuteris – nešiojamas ar stacionarus labiausiai tinka. Tada jau galima siaurinti pasirinkimą. Tačiau viskas nėra taip jau paprasta ir reikalauja atidaus poreikių įvertinimo. Šiame gide apžvelgsime, kaip rasti geriausią pirkinį sau.
Pagrindiniai stalinio ir nešiojamo kompiuterio skirtumai
Staliniai arba stacionarūs kompiuteriai (angl. desktop) ir nešiojami kompiuteriai (angl. laptop) paprastai geriau atlieka skirtingas funkcijas. Stalinis kompiuteris yra stacionarus įrenginys, paprastai galintis džiuginti didesniu našumu. Na, o nešiojamasis kompiuteris yra nešiojamasis įrenginys, puikiai tinkantis naudotojams, kuriems reikia dažnai judėti. Jis turi ir bateriją bei gali veikti neprijungtas prie elektros tinklo.
Stacionaraus kompiuterio privalumai
- Pritaikymas ir tobulinimo galimybės. Stacionarūs kompiuteriai yra daug lengviau pritaikomi. Galite lengvai atnaujinti tokius komponentus kaip operatyvioji RAM atmintis, GPU ir saugykla. Su laptopu to nepavyks.
- Našumas. Stacionaraus kompiuterio taip neapriboja korpusas. Dėl to jie paprastai turi geresnes aušinimo sistemas ir tada galima naudoti galingesnę aparatinę įrangą. Jeigu ieškosite našiausio varianto už savo pinigus, 9 kartus iš 10 tai bus stacionarus PC.
- Galima turėti didesnį ekraną. Monitoriai prie stalinio kompiuterio paprastai turi didesnę įstrižainę nei laptopų ekranai, o dar galima naudoti kelis monitorius. Tai didina produktyvumą.
Nešiojamojo kompiuterio privalumai:
- Mobilumas. Nešiojamieji kompiuteriai yra kompaktiški, idealiai tinka žmonėms, kuriems reikia dirbti ar žaisti keliaujant. Kai kurie modeliai sveria <1,5 kg ir telpa į kuprinę ar nedidelį krepšį. Jūs netampate pririšti prie darbo vietos, o studentams galima neštis įrenginį į paskaitas, užsiėmimus.
- Patogumas kurti ir naudoti. Nešiojamieji kompiuteriai su lietimui jautriais ekranais, integruotomis klaviatūromis ir 360 laipsnių atsilenkiančiu ekranu reikalauja mažiau periferinių įrenginių, juos lengviau pritaikyti bei naudoti darbui ar kūrybai.
Apie našumą ir galingumą
Pagal našumą (performance) ir skaičius, staliniai kompiuteriai daugelyje kategorijų lenkia laptopus. Skirtumus galima ypač jausti, kai žaidžiate AAA kategorijos naujausius žaidimus, redaguojate grafiką, atliekamos modeliavimo ar multi-tasking užduotys. Taip visų pirma yra todėl, kad staliniai kompiuteriai turi pajėgesnes aušinimo sistemas, tad atrakina galimybę naudoti galingesnius procesorius ir vaizdo plokštes.
Stacionaraus kompiuterio našumas
Tokie kompiuteriai gali turėti aušinimo sistemas, galinčias „suvaldyti“ aukščiausio našumo procesorius, pavyzdžiui, Intel Core i9-13900K arba AMD Ryzen 9 7950X. Tokia techninė įranga leidžia dirbti net profesionaliausius darbus. Kalbant paprasčiau galima pasakyti, kad našumo prasme stacionarų kompiuterį lengviau pritaikyti prie jūsų poreikių, galima ieškoti kone 100 % į poreikius orientuoto varianto. Na, o su nešiojamu kompiuteriu jau ieškote tokio paketo, kuris atitiktų poreikius. Gali būti neišvengiami kompromisai.
Nešiojamojo kompiuterio našumas
Nors aukštos klasės nešiojamieji kompiuteriai, pavyzdžiui, su Intel Core i7-12700H arba „AMD Ryzen 9 5900HX, pasižymi dideliu našumu, mažas laptopo svoris ir korpusas neturi tokio aušinimo, tad labiau kaista. Kai temperatūra pakyla, reikia saugoti įrangą ir dėl to mažinamas jos našumas. Tad nešiojamo kompiuterio galimybės sumažėja esant didelėms apkrovoms.
Nešiojamieji kompiuteriai su tokiais GPU kaip NVIDIA RTX 30 ir 40 Series suteikia puikią žaidimų patirtį, tačiau dėl riboto aušinimo negali prilygti stalinių kompiuterių GPU.
Tačiau dėl tos pačios priežasties nešiojamieji kompiuteriai taupiau naudoja elektros energiją, be to gali veikti iš baterijos imdami energiją.
Tinkamumas darbui bei poreikiams
Nešiojamieji kompiuteriai, kaip ir sako pats pavadinimas, yra nešiojami. Jie kompaktiški, lengvi ir pritaikyti judėjimui. Naujausios kartos Apple MacBook Air sveria vos 1,23 kg, o didelio našumo stalinis kompiuteris su monitoriumi ir priedais gali sverti daugiau nei 10 kg. Stalinio PC gabaritai taip pat bent keletą kartų didesni.
Jei dažnai keliaujate, dirbate įvairiose vietose arba studijuojate, nešiojamasis kompiuteris yra akivaizdus pasirinkimas. Daugelis šiuolaikinių nešiojamųjų kompiuterių, pavyzdžiui, Microsoft Surface Pro 9, taip pat turi lietimui jautrų ekraną ir nuimamą klaviatūrą, todėl yra lankstesni.
Tačiau jei jums reikia galingo darbo ar žaidimams skirto įrenginio, turėtumėte linkti prie stacionaraus kompiuterio.
Kaštų palyginimas
Lyginant išlaidas bei kaštus, reikia nepamiršti, kad dauguma verčių yra santykinės. Labai skiriasi monitoriaus kaina, pelės, klaviatūrų, ausinių, dėklų ir kitų priedų įkainiai, tad svarbu lyginti individualiai bei patiems.
Pradžioje stalinis kompiuteris turbūt kainuos brangiau, ypač atsižvelgiant į tai, kad reikia įsigyti monitorių, klaviatūrą ir pelę. Labai geras 24”-28” 4K monitorius gali kainuoti nuo 500 eurų, o mechaninės klaviatūros ir labai tikslios žaidimų pelės pridės dar 150 eurų. Pridėkite tai prie savo PC kainos.
Kita vertus, nors nešiojamųjų kompiuterių pradinė kaina dažnai būna mažesnė, kylant reikalavimams ji išauga geometrine progresija. Štai, pavyzdžiui, Lenovo Legion žaidimų laptopą galima įsigyti nuo ~1500 EUR. Na, o MacBook Pro M3 kainuoti gali ir virš 3,000 EUR.