Kaip išmokti daugybos lentelę?
Ar iš tiesų daugybos lentelės mokytis yra sudėtinga? Tai – klausimas, į kurį, ko gero, vienareikšmiškai atsakyti nepavyks, nes vieni su šia užduotimi susidaro greičiau, kiti – vėliau. Įvairūs šaltiniai pažymi, kad tie vaikai, kurių atmintis yra geresnė, daugybės lentelę išmoksta kur kas greičiau. Taigi, būtų galima daryti išvadą, kad turėtumėte rinktis priemones bei būdus, padėsiančius stiprinti vaikų atmintį. Nereikia pamiršti, kad siekiant šio tikslo svarbų vaidmenį vaidina netgi vaiko mityba. Taigi, tėveliai turėtų pasirūpinti, kad ji būtų subalansuota, netrūktų vitaminų ir mikroelementų, į kasdienį racioną galima įtraukti žalią arbatą, šviežiai spaustas vaisių sultis, juodą šokoladą, graikinius riešutus, pupeles, avokadus ir pan. Tačiau taip pat reikia nepamiršti, kad gudrybių, kurios gali palengvinti bei paspartinti šios lentelės mokymąsi, tikrai yra.
Kuo daugiau daugybos lentelių, tuo daugiau progų jos išmokti
Ne paslaptis, kad daugeliui vaikų visai nepatinka mokytis to, ko išmokti yra ne siūloma, o liepiama. Taigi, jei savo atžalai tiesiog imsit ir pasakysite, kad dabar ji turėtų eiti į savo kambarį ir bent valandą mokytis daugybos lentelės, vargu, ar jums iš tiesų pavyks sulaukti norimo rezultato. Kur kas labiau tikėtina, kad sulauksite priešingo rezultato – vaikas ims maištauti, o jei ir prisės pasimokinti daugybos lentelės, tai, labai tikėtina, kad tokia pamoka tikrai netruks ilgai. Kur kas didesnė tikimybė, kad geresnio rezultato pavyks sulaukti tuo atveju, jei vaikas daugybos lentelės mokysis tarsi atsitiktinai. Tiesiog atspausdinkite bent 6 – 7 daugybos lenteles ir jas įkurdinkite skirtingose, tačiau dažnai lankomose namų vietose, pavyzdžiui, ant šaldytuvo; vaiko spintos, prieškambaryje esančio veidrodžio ar svetainėje augančio apelsinmedžio. Nori, to ar ne, tačiau vaikas tikrai susidurs su daugybos lentele keliolika, ar net keliasdešimt kartų per dieną, tad joje esančių sandaugų verčių išmoks kur kas greičiau bei paprasčiau.
Ar vis dar verta mokymuisi pasitelkti medines lazdeles?
Įdomu tai, kad prieš keliolika metų egzistavo ypač populiarus būdas mokyti vaikus daugybos lentelės – į pagalbą būdavo pasitelkiamos medinės lazdelės. Jos tiesiog būdavo sugrupuojamos krūvelėmis, atsižvelgiant į sudaugintų skaičių sandaugos vertę. Vis dėlto, ar toks sprendimas yra įdomus, efektyvus bei naudingas šių dienų mokymosi būdas? Praktika rodo, kad didžioji dalis mokinių tikrai neparodo didelio susidomėjimo mokytis būtent šiuo būdu. Tad, jei turite vaikų, kuriuos norite išmokyti daugybos lentelės, į šį mokymosi būdą, nereikėtų dėti per daug vilčių – gali būti, kad labiau pasukti galvą ir paieškoti įdomesnių. Pavyzdžiui, mokyti vaikus pasitelkiant ne medines lazdeles, o žaidimus.
Prisiminkite, kad visai nesvarbu, kuris skaičius bus rašomas pirmas
Labai gali būti, kad jūsų vaikai išmokti daugybos lentelę bus dar lengviau bei paprasčiau tuo atveju, jei jis prisimins, kad visai nesvarbu, kuris skaičius bus rašomas pirmas, juk rezultatas vis tiek gaunamas tas taps. Taigi, atkreipkite vaiko dėmesį, jog tikrai nesvarbu, kurį skaičių – didesnį ar mažesnį, jis parašys pirmiausia, pavyzdžiui: 3 ar 5. Juk tiek 3×5; tiek 5×3, reikš tą patį rezultatą, t.y., 15.
Nebūtina visos daugybos lentelės mokytis iš karto
Sakoma, kad jei reikia atlikti kokį nors didžiulį darbą, tai nebūtina jo daryti iš karto – tiesiog galima suskirstyti į etapus, dalis ir įveikus vieną, imtis kitos dalis. Puikia žinia yra ta, kad tokį pat principą galima pritaikyti ir tuo atveju, kai kalbame apie daugybos lentelės mokinimąsi. Taigi, visą šį didžiulė darbą, galite suskirstyti į tam tikrus etapus, pavyzdžiui, tegul pirmiausia jūsų vaikas išmoksta daugybos lentelę iki 3×10; vėliau bus galima mokytis daugybos iki 7×10, o galiausiai – iki 10×10 ar net 15×15. Viskas priklauso tik nuo jūsų pačių pasirinkimų.
Atkreipkite dėmesį į pasikartojančius skaičius
Ne paslaptis, kad daugybos lentelėje galime sutikti daug įvairiausių skaičių. Taigi svarbiausia – jei būsite atidesni, tikrai netruksite pastebėti, kad kai kuriais atvejais jie kartojasi arba egzistuoja tam tikras dėsningumas, pavyzdžiui:
- kai kalbame apie daugybą iš 2, viskas ypač paprasta – kaip matyti, skaičių seka yra tokia, kad kiekvienas skaičius yra didesnis 2 negu prieš tai esantis. Taigi, skaičių seka šiuo atveju atrodo štai taip: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 ir 20 ( ir t.t.);
- kai kalbame apie daugybą iš 5, nesunku pastebėti, kad visi skaičiai baigiasi tik arba 5 arba 0, pavyzdžiui: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 ir pan.;
- kai kalbame apie daugybą iš 9, taip pat galime pastebėti įdomų dėsningumą. Taigi, jei dauginsime skaičius iš 9, rezultatai bus tokie: 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90. O dabar pažiūrėkite iš šiuos skaičius dar atidžiau ir pamatysite, kad iš vienos pusės jie mažėja (juos pažymėjome raudonai); o iš kitos pusės – didėja juos pažymėjome žaliai); sekoje esantys 9, priklauso abiems atvejams 0 tiek didėjančiai, tiek mažėjančiai tvarkai, todėl turėtų būti žymimi ir raudonai, ir žaliai.
Kad būtų dar paprasčiau suprasti šį dėsningumą, daugybą iš skaičiaus 9, galima pavaizduoti ir kitu būdu:
- 9×1 – 09
- 9×2 – 18
- 9×3 – 27
- 9×4 – 36
- 9×5 – 45
- 9×6 – 54
- 9×7 – 63
- 9×8 – 72
- 9×9 – 81
- 9×10 – 90
Taigi, puikiai matote, kad viename stulpelyje skaičiai didėja (nuo 0 iki 9); o kitame mažėja (nuo 9 iki 0).
- kai kalbame apie daugybą iš 10, verta pastebėti, kad rezultatas visada baigiasi 0, t.y., 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 ir 110, 120, 130 ir t.t.
Taigi, būtinai supažindinkite savo atžalas su šiais dėsningumais, ir, labai tikėtina, kad daugybos lentelės jie išmoks kur kas greičiau bei paprasčiau. Daugyba iš 11, nėra tokia sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo karto.
Dauguma tėvelių galvoja, kad daugyba iš skaičiaus 11, yra labai sudėtingas procesas ir vaikams jis bus sunkiai įveikiamas. Tačiau tikrai ne viskas taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tai, tik žvilgtelėkite į daugybą iš 11, ir pastebėsite įdomų dalyką.
- 11×1 – 11
- 11×2 – 22
- 11×3 – 33
- 11×4 – 44
- 11×5 – 55
- 11×6 – 66
- 11×7 – 77
- 11×8 – 88
- 11×9 – 99
Taigi, jau turbūt pastebėti, kad dauginant skaičius iš 11, nuo 1 iki 9, teisingą atsakymą gauti yra ypač paprasta – tereikia prirašyti prie to skaičiaus, kurį dauginate iš 11, dar vieną tokį pat skaičių, ir teisingą atsakymą jau turite.
Daugybos lentelė – žaidimai
Taigi, jau įvardijome ne vieną patarimą, kuriuo tikrai galima pasinaudoti norint kuo greičiau išmokti daugybos lentelę. Tačiau nereikia pamiršti, kad jos mokytis galima ir tiesiog žaidimų forma. Pasirodo, egzistuoja ne vienas žaidimas, kurį žaisdami, ne tik puikiai laiką praleisite, bet ir daugybos lentelę išmoksite. Tad kviečiame pramokti šių žaidimų.
Daugybos lentelė – namelis
Jei manote, kad daugybos lentelės mokymosi pagrindą sudaro tik sėkmingai bei nesėkmingai bandymai įsiminti tam tikras skaitines vertes, labai klystate. Pasirodo, daugybos lentelės galima mokytis ir… gaminant namą iš popieriaus. Tai – žaidimas į kurį tikrai galite įtraukti savo vaikus ir ne tik linksmai, bet ir naudingai praleisti laiką. Paimkite didelį kartono lapą, jam suteikite namo formą, o langai – ir bus skaičiai, sudarantys esančius daugybos lentelėje. Jei jūsų tikslas yra išmokti 10×10 daugybos lentelę, tai pastatas turėtų būti 10 aukštų; jei jūsų tikslas yra išmokti 12×12 daugybos lentelę, tai statykite 12 aukštų pastatą ir pan. Kaip jau supratote, kiekvienas namo langas ir bus daugybos lentelėje esantis skaičius. Taigi, nupieškite ar priklijuokite langus ir ant jų užrašykite daugybos lentelėje esančius skaičius. Šio namo gamyba tikrai padės greičiau išmokti daugybos lentelę.
Daugybos lentelės maratonas
Skamba iš tiesų įspūdingai, tačiau, kas tai yra? Ar tai reiškia, kad reikės bėgti, vardinant daugybos lentelėje esančius skaičius? Ne, tai – kur kas patrauklesnis žaidimas, kuriuo galima pasinaudoti visi tėvai, siekiantys, kad jų atžalos išmoktų daugybos lentelę. Tiesiog pasiūlykite savo vaikams štai tokį žaidimą: bet kurioje namų vietoje pakabinkite švarų popieriaus lapą – tai bus rezultatų lentelė. Ir kiekvieną kartą, kai jūsų atžala teisingai atsakys į jūsų sugalvotą daugybos lentelės klausimą, pavyzdžiui, kiek yra 4×4, 8×9, 7×8, 9×1 ir pan. Kiekvieną kartą, kai jūsų atžala į klusimą atsakys teisingai, rezultatų lentelėje, jūs uždėsite pliusą, o, kai bus surinktas tam tikras, iš anksto susitartas pliusų skaičius, pavyzdžiui, 100 pliusų, jūs vaikui įteiksite prizą. Būtent šis prizas ir taps puikia motyvacija atsakyti į klausimus (ir kuo greičiau surinkti 100 pliusų), o kuo dažniau bus atsakinėjama, tuo greičiau pavyks išmokti daugybos lentelę.
Ar daugybos lentelė bus reikalinga ir ateityje?
Žinoma, juk skaičiai – vienas svarbiausių informacijos elementų, be jų tikrai neišsiversime, o daugybos lentelė tampa savotiška jų visuma. Taigi, daugybos lentelė bus lygiai taip pat reikalinga ir ateityje. Na, o šie patarimai, gudrybės bei žaidimai garantuos, kad vaikai daugybos lentelės galės mokytis įdomiai, žaismingai, kūrybingai, paprastai bei greitai. To ir linkime.