Kaip pasidaryti aitvarą?

Vis labiau laukiame – vasaros, o tai reiškia, kad mėgausimės iš tiesų labai puikiu oru, o ir laisvo laiko bus šiek tiek daugiau. Esant tokiai puikiai kombinacijai, natūraliai norisi išbandyti kuo daugiau naujų dalykų ir pasimėgauti nuostabiomis akimirkomis. Tad, jei ir jūs ieškote veiklos, kuri leistų patirti daug smagių ir gražių akimirkų, pats metas pasidaryti aitvarą ir paleisti į dangų. Na, o, priežasčių, kodėl verta laiko bei dėmesio skirti būtent šiai veiklai, tikrai netrūksta:

  • aitvaro gamyba užima nedaug laiko – prireiks vos vienos geros popietės, o leisti į dangų jį galėsite kasdien;
  • tai – užsiėmimas, kuris tinka ir vaikams, ir tėveliams, ir seneliams;
  • ši veikla skatina kūrybingumą bei lavina meninius gebėjimus;
  • nereikės daug išlaidų, pakaks vos kelių elementarių priemonių.

Akivaizdu, priežasčių pasigaminti aitvarą tikrai netrūksta. Taigi, belieka tik sužinoti, kaip tai padaryti.

Kad pagamintumėte aitvarą, prireiks 14 žingsnelių

Dėmesį verta atkreipti į tai, kad egzistuoja ne viena schema, kaip pasigaminti aitvarą. Tačiau jums norime pristatyti viena geriausių variantų. Tai – schema, pagal kurią greitai ir nesudėtingai pagaminsite itin patrauklų aitvarą. Tad jums reikės žengti 14 žingsnelių.

Savaime suprantama, procesas prasideda nuo rėmo gamybos. Tiesiog, paimkite dvi plonas lazdeles (gali būti pagamintos iš medienos) ir jas sukryžiuokite. 51 cm ilgio lazdelę dėkite ant 61 cm ilgio lazdelės taip, kad būtų suformuotas taisyklingos formos kryželis. Tai ir bus aitvaro rėmas. Jei norėtumėte pasigaminti didesnį aitvarą, reikėtų rinktis ilgesnes lazdeles, tačiau labai svarbu laikytis vienos pagrindinės taisyklės – ilgesnė lazdelė turi būti 10 cm ilgesnė už trumpesnę.

Lazdeles suklijuokite klijais (tinkančiais medienai), ir sutvirtinkite plonomis virvelėmis (apie klijavimo vietą apsukite porą kartų, suriškite mazgelį ir nukirpkite).

Kiekvienos lazdelės galuose, naudodamiesi žirklėmis arba peiliuku, padarykite įpjovas (jos turi būti 3 – 5 cm ilgio). Jie lazdelės yra itin plonos ir jų nepavyks perpjauti, didele adata ar ylute galite praverti skyles.

Paimkite ploną virvelę ir apjuoskite ją pagal lazdelių galus (perverdami per įpjovas arba skylutes). Virvelės dėka aitvaras šiame gamybos etape bus keturkampio deimanto formos.

Sekantis žingsnis – pagaminti aitvaro dengiamąją dalį. Ją pagaminti galite iš įvairių žaliavų – plastikinio pirkinių maišo, šiukšlių maišo ar plono audinio. Šios medžiagos gabalo plotis turi būti ne mažesnis kaip 100 cm. Vis dėlto, dėmesį verta atkreipti į tai, kad bene labiausiai šiam tikslui tinka baltas šiukšlių maišas, jis bus labai paslankus, lengvai pritvirtinamas, o svarbiausia – vėliau jį dekoruosite galėsite įvairiomis priemonėmis. Taip pat galite naudoti ir baltą popierių ar tiesiog laikraštį, tačiau iš jų pagamintas aitvaras netarnaus ilgai – netruks suplyšti.

Pasirinkti žaliavą – audinį ar šiukšlių maišą, padėkite ant grindų. Ant medžiagos uždėkite pasigamintą rėmą.

Pagal aitvaro rėmo formas pieštuku ar flomasteriu nubrėžkite dengiamosios dalies kontūrus. Kad būtų lengviau tai padaryti, ir, kad forma būtų lygi, pasinaudokite ilga liniuote.

Atsargiai iškirpkite žirklėmis, iškirpta dalis turi būti 5 cm didesnė (platesnė ir ilgesnė) nei kontūras. Tai yra būtina todėl, kad dengiamąją dalį būtų galima patogiai pritvirtinti prie rėmo.

Ant dengiamojo dalies uždėkite rėmą ir jos kraštus priklijuokite. Palaukite, kol klijai išdžius ir pastatykite aitvarą į horizontalią padėtį – patikrinkite, ar dengiamoji dalis neatsiklijavo. Jei neturite klijų, galite naudoti lipnią juostą.

Tuomet metas pritvirtinti juostą, kuri padės aitvarui išsilaikyti ore bei skristi. Tam geriausiai tiks minkštas audinys. Galite rinktis spalvingą, tuomet atrodys itin estetiškai. Juosta turi būti 51 cm ilgio ir 4 – 5 cm pločio. Ją perkiškite per apatinės aitvaro kraštinės įpjovą ir sutvirtinkite mazgu.

Kitas žingsnis – aitvaro uodega. Mūsų aptartu atveju, ji turėtų būti ne trumpesnė nei 1,8. Jei nuspręsite gaminti kitokio dydžio aitvarą, tai prisiminkite, kad juosta turi būti bent 5 kartus ilgesnė nei pats aitvaras.

Prieš šios juostos pririškite daug trumpų juostelių (5 – 7 ilgio). Jos turėtų būti tvirtinamos viena nuo kitos 30 cm atstumu. ir garantuos, kad aitvaras skirstų tiesiai. Na, ir, žinoma, aitvarui pakilus į orą, jos atrodys tarsi maži kaspinėliai. Jie gali būti iš kitokio audinio, nei yra pati juosta – atrodys itin žaismingai, dekoratyviai ir smagiai.

Na, o sekantis žingsnis yra bene pats laukiamiausias bei smagiausias. Tai – aitvaro, o tiksliau – dengiamosios jo dalies, neretai dar tiesiog vadinamos bure, puošyba. Na, o puošti šią dalį galite kaip tik išmanote – pasitelkite visą savo kūrybingumą. Galite spalvinti flomasteriais, pieštukais, dažais. Galite piešti įvairius piešinius, priklijuoti žaismingų lipdukų, užrašyti įkvepiančią frazę, palinkėjimą arba netgi savo vardą. Bis tikrai smagu matyti jį skriejantį dangumi.

Tai, štai – jau ir viskas – aitvaras jau pagamintas. Belieka tik jį išbandyti ir mėgautis puikiu vaizdu. Na, o, kad aitvaro leidimas teiktų džiaugsmą ir būtų sklandus, riekia tinkamai parinkti vietą. Tam puikiai tiks erdvi vieta, kur nėra nei medžių, nei pastatų, nei krūmų, nei elektros laidų. Idealiai tinka vieta šalia ežero ar upės, ne būtent čia bus jaučiamas šiek tiek stipresnis vėjelis ir tai yra kaip tik tai, ko reikia sėkmingam aitvaro paleidimui.

Taigi, nors žingsnelių iš tiesų yra nemažai, aitvaro gamybos procesas nėra nei sudėtingas, nei ilgas – priešingai, sekdami šia instrukcija aitvarą pagaminsite greičiau nei manėte. Tad belieka tik susirasti priemones ir imtis darbo.

Ką dar svarbu žinoti?

Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad aitvaras iš tikrųjų yra pats paprasčiausias, greičiausiai pagaminamas ir vienas lengviausiai valdomų skraidymo aparatų. Istoriniai šaltiniai teigia, kad juo dar prieš 3000 tūkstančius metų pradėjo gaminti kinai. Verta akcentuoti, kad tuo metu aitvarai buvo naudojami kariniais tikslais, kaip signalinės sistemos. Ir tik gerokai vėliau jie pradėti kurti pramoginiais bei estetiniais tikslais. Taip išliko ir iki šių dienų. Kinijoje netgi rengiami aitvarų festivaliai, kur daugybė žmonių gamina aitvarus, demonstruodami savo meninius sugebėjimus,  o vėliau yra išrenkamas pats gražiausias. Tiesa, nuo prietarų šis skraidantis aparatas taip pat neatsiejamas – tikima, kad paleidus atvaro rankeną, atsikratoma visų kamuojančių rūpesčių bei negandų. Tačiau būtent dėl šios priežasties, nerekomenduojama imti netikėtai atrastų aitvarų – niekada negalite būti tikri, ar jis nebuvo paleistas būtent todėl, kad būtų atsikratyta negandų.