Pasaulyje yra daug paveikslų, kurie yra laikomi relikvijomis ir turi didelę, ne tik piniginę, bet ir sentimentalią vertę. Tokie garsūs ir itin brangūs paveikslai yra saugomi geriausiuose pasaulio muziejuose. Pagrindiniai muziejai savo kolekcijose laiko dešimtis tūkstančių – net šimtus tūkstančių – meno kūrinių. Kadangi „garsus“ yra subjektyvus terminas, paieškos sistema „Google“ mums leidžia sužinoti, kurie paveikslai per pastaruosius metus pateko į paieškos rezultatus visame pasaulyje. Taigi, remiantis šiais rezultatais, tai yra 10-ies labiausiai ieškomų paveikslų pasaulyje sąrašas:
TOP 10 Geriausi ir Populiariausi Paveikslai Pasaulyje
1. „Mona Liza“
Menininkas: Leonardo da Vinci
Tapymo data: 1503 m. – 1519 m.
Kur jį pamatyti: Luvro muziejus (Paryžius).
Nenuostabu, kad garsiausias ir populiariausias paveikslas pasaulyje yra ta paslaptinga moteris su paslaptinga šypsena. Manoma, kad paveiksle sėdinti moteris yra Lisa Gherardini, Florencijos pirklio Francesco del Giocondo žmona, tačiau ekspertai nėra tikri. Paveikslas yra ankstyviausias žinomas italų portretas, kuriame taip tiksliai sutelktas dėmesys į sėdinčią pozą. „Mona Liza“ atstovauja Renesanso menui.
2. „Paskutinė vakarienė“
Menininkas: Leonardo da Vinci
Tapymo data: 1495 m. – 1498 m.
Kur jį pamatyti: Santa Maria delle Grazie (Milanas, Italija).
Paskutinė vakarienė“ buvo tapyta epochoje, kai religiniai vaizdai vis dar buvo dominuojanti meninė tema. Šis paveikslas vaizduoja paskutinį kartą, kai Jėzus laužė duoną su savo mokiniais prieš nukryžiavimą. Paveikslas iš tikrųjų yra didžiulė freska – 4,6 metro aukščio ir 8,8 metro pločio, todėl vaizdas yra įsimintinas. Freska išgyveno dvi karo grėsmes – Napoleono laikais ir per Antrąjį pasaulinį karą.
3. „Žvaigždėta naktis“
Menininkas: Vincentas van Gogas
Data: 1889 m.
Kur jį pamatyti: Modernaus meno muziejus (Niujorkas).
Palyginti abstraktus paveikslas yra išskirtinis van Gogo novatoriško ir drąsaus storų potėpių naudojimo pavyzdys. Paveikslo stulbinančios mėlynos ir geltonos spalvos bei svajinga, besisukanti atmosfera meno mylėtojus intriguoja dešimtmečius. Van Gogas gyveno prieglaudoje ir buvo gydomas nuo psichikos ligų, kai nutapė „Žvaigždėtą naktį“. Jį įkvėpė vaizdas pro jo kambario langą.
4. „Klyksmas“
Menininkas: Edvard Munch
Data: 1893 m.
Kur jį pamatyti: Nacionalinis muziejus (Oslas, Norvegija).
„Klyksmas“ nėra vienas meno kūrinys. Kaip rašoma Britų muziejaus tinklaraštyje, yra du paveikslai, dvi pastelės ir nenurodytas skaičius spaudinių. Paveikslai saugomi Nacionaliniame muziejuje ir Muncho muziejuje, o 2012 metais viena iš pastelių aukcione parduota už beveik 120 mln. Šį paveikslą įkvėpė tikroji patirtis, kurią Munchas patyrė vaikščiodamas saulėlydžio metu Osle, kai dramatiškas raudonas atspalvis užvaldė jo pojūčius.
5. „Gernika“
Menininkas: Pablo Picasso
Data: 1937 m.
Kur jį pamatyti: Museo Reina Sofia (Madridas).
Jame pavaizduotas vokiečių bombardavimas Gernicos mieste Baskų regione per Ispanijos pilietinį karą. Paveikslas turi tą išskirtinį Pikaso stilių, o jo nepalaužiamas karo baisumų tyrimas padarė jį esmine XX amžiaus kultūros ir istorijos dalimi. Antrojo pasaulinio karo metais „Gernika“ buvo perkelta saugoti į Metropoliteno modernaus meno muziejų Niujorke. Picasso prašė pratęsti viešnagę, kol Ispanijoje grįš demokratija. Galiausiai jis sugrįžo į Madridą 1981 m., praėjus šešeriems metams po ilgamečio Ispanijos diktatoriaus generolo Francisco Franco mirties.
6. „Bučinys“
Menininkas: Gustav Klimt
Data: 1907 m. –1908 m.
Kur jį pamatyti: Aukštutinio Belvederio muziejus (Viena, Austrija).
Iš Klimto „Auksinio laikotarpio“ Bizantijos meninės įtakos galima įžvelgti itin dekoratyviuose chalatuose, kuriuos vilkėjo aistringa, natūralaus dydžio pora. Paveiksle „Bučinys“ Klimtas pateikia bendrą alegorinį teiginį, kad meilė yra žmogaus egzistencijos šerdis. Nors „Bučinys“ neparduodamas, kiti Klimto kūriniai perkami ir parduodami už milžiniškas sumas.
7. „Mergina su perlų auskaru“
Menininkas: Johannes Vermeer
Data: 1665 m.
Kur jį pamatyti: Mauritshuis (Haga, Nyderlandai).
Šis intriguojantis paveikslas dažnai yra lyginamas su „Mona Liza“. Be stilistinių skirtumų, techniškai „Mergina su perlų auskaru“ yra net ne portretas, o „tronie“ – olandų kalbos žodis, reiškiantis įsivaizduojamos figūros su perdėtais bruožais paveikslą. Mergina, dėvinti mėlyną ir auksinį turbaną ir perlų auskarą, yra visa dėmesio centre, o už nugaros – tik tamsus fonas. 2012 – 2014 m. „Mergina su perlų auskaru“ išvyko į turą JAV, Italijoje ir Japonijoje. Jis pritraukė didžiules minias ir dar labiau sustiprino jo, kaip vieno garsiausių pasaulio meno kūrinių, statusą.
8. „Veneros gimimas“
Menininkas: Sandro Botticelli
Data: 1485 m.
Kur jį pamatyti: Le Gallerie Degli Uffizi (Florencija, Italija).
Tai yra seniausias paveikslas šiame sąraše. Jis konkuruoja su „Bučiniu“ dėl jausmingiausio paveikslo titulo. „Veneros gimimas“ tikriausiai buvo užsakytas turtingos ir meną mylinčios Medičių šeimos nario, kuris šimtmečius valdė Florenciją ir netoliese esančias vietoves. Susidomėjęs klasikine graikų kultūra ir ankstyvojo renesanso stiliumi, Botticelli sukuria nepamirštamą Meilės deivės figūrą, iškylančią iš didžiulio šukutės kiauto. Botticelli „Veneroje“ yra du reikšmingi nukrypimai nuo daugelio kitų jo amžininkų kūrinių. Pirmiausia jis tapė ant drobės, o ne ant medienos. Antra, nuogybės šiuo metu buvo retos, todėl buvo drąsu, kad “Venera” buvo visiškai atidengta, atėmus ilgus plaukus ir ranką, vos dengiančią intymiausias kūno vietas.
9. „Las Meninas“
Menininkas: Diego Velázquez
Data: 1656 m.
Kur jį pamatyti: Prado muziejus (Madridas).
Madridas yra vienintelis miestas šiame sąraše, kuriame rasite du iš 10 garsiausių paveikslų. „Las Meninas“ yra ne tik garsiausias Diego Velázquezo paveikslas, bet ir vienas didžiausių jo paveikslų. Kūrinio sudėtingumas šimtmečius žavėjo meno kritikus ir visuomenę. Paveikslas atlieka dvigubą portreto funkciją. Tai yra grupinis Ispanijos karališkųjų asmenų portretas, tačiau tai taip pat ir paties Velázquezo (kairėje) autoportretas. „Las Meninas“ buvo sukurtas Ispanijos karaliaus Pilypo IV, valdžiusio 1621 – 1665 m., užsakymu. Karališkuosiuose rūmuose jis išbuvo iki 1819 m., kai atiteko Prado muziejui.
10. „Adomo sukūrimas“
Menininkas: Michelangelo
Data: 1508 – 1512 m.
Kur jį pamatyti: Siksto koplyčia (Vatikanas).
Garsiausias žinomo menininko Mikelandželo kūrinys apima Siksto koplyčios lubų dalį – norėdami pamatyti, turite pakelti akis. Scenoje Dievas ir Adomas vaizduojami išskėstomis rankomis, kurių pirštai beveik susiliečia. Tai vienas dažniausiai atkartojamų vaizdų istorijoje. Adomo raumeninga forma byloja apie kitą Mikelandželo talentą – jo „Dovydas“ tikriausiai yra garsiausia pasaulyje skulptūra. “Galleria dell’Accademia”, Florencijoje, galite pamatyti iškilusią marmurinę statulą. Siksto koplyčios lubos aprūko nuo žvakių dūmų, tačiau po ilgo jų valymo, kuris baigėsi 1989 m., žmonės buvo šokiruoti pamatę ryškias spalvas, kurias iš pradžių naudojo Mikelandželas.