Ar Galima Židinį Kūrenti Briketais?

Jei turite savo namuose malkomis kūrenamą židinį, tikriausiai jau žinote, kad jį reikia kūrenti tik su aukštos kokybės malkomis, geriausia lapuočių medžių. Tam puikiai tinka klevo, o ypač ąžuolo, uosio ir buko mediena, nes ji yra kaitriausia ir atiduoda daugiausiai šilumos. Tačiau šiuo atveju greičiausiai žinote, kad tokios aukštos kokybės malkos ir brangiai kainuoja, todėl pradedama ieškoti pigesnių alternatyvų. To pasekoje kyla klausimas, ar galima židinį kūrenti briketais. Taigi, išsiaiškinkime atsakymą į šį klausimą.

Židinio kūrenimas briketais:

Jei ieškote trumpo atsakymo į klausimą, “ar galima židinį kūrenti briketais?”, tada atsakymas yra “taip, galima židinį kūrenti briketais”, tačiau turite žinoti, kad yra tam tikrų išlygų. Viena jų yra tokia – židinyje galima kūrenti tik medžio pjuvenų briketus, kurie atitinka sveikatos normų reikalavimus. Taigi, nepatariama kūrenti, pavyzdžiui, durpių briketų. Medžio pjuvenų briketai yra tinkami kūrenti, nes yra ganėtinai švarus kuras, t.y. netrupa ir degdami išskiria mažai pelenų. Kita išlyga yra tokia – kūrendami židinį briketais, jų kiekį turėtume sumažinti 10 – 20 procentų, lyginant su malkų kiekiu, nes jos yra daug kaitresnės. Be to, skirtingos medienos rūšies šilumos atidavimo koeficientas gali žymiai skirtis, pvz., ąžuolo pjuvenų briketai turi labai aukštą šilumos atidavimo koeficientą lyginant su kitomis lapuočių medžių rūšimis.

Kodėl verta kūrenti medžio briketais?

Medžio pjuvenų briketai dega daug karščiau ir švariau, nei malkos, be to juos pigiau nusipirkti. Tokius briketus laikyti ir tvarkyti taip pat yra daug lengviau. Briketai suteikia maždaug 50 % daugiau šilumos nei malkos, todėl jų reikia naudoti daug mažiau nei malkų. Jie taip pat turi tvirtą aplinkosauginį poveikį, nes yra pagaminti iš medienos atliekų, o vienas briketas gali degti net iki keturių valandų. Medžio pjuvenų briketai dega aukšta ir ramia liepsna, todėl kūrenti yra saugu, nes neišsiskiria kibirkščių. Tai yra pagrindinės priežastys, kodėl žmonės pradeda vis dažniau rinktis medžio pjuvenų briketus savo židinio kūrenimui.

Kodėl reikia atidžiai pasirinkti medžio briketus?

Tačiau turėtumėte atidžiai pasirinkti medžio pjuvenų briketus, nes vienos medienos briketai yra kaitresni, neišskiria suodžių ir kibirkščių, o kitos medienos – atvirkščiai. Pavyzdžiui, iš minkštos medienos, tokios kaip pušis ir uosis, pagaminti briketai dega greičiau, o dėl šios priežasties išskiria daug kibirkščių. Iš tvirtos medienos, tokios kaip ąžuolas, klevas ir skroblas, pagaminti briketai dega be kibirkščių ir rusena ilgai. Be to, pvz., beržo medienos briketai degdami išskiria daug suodžių, kurie kaupiasi kamine ir pačiame židinyje. Tuo tarpu uosio briketai, atvirkščiai, išdegina suodžius, todėl nereikia dažnai valyti kamino ir pačio židinio. Tačiau nepaisant to, židinių turėtojai, kurie nors kartą pabandė medžio pjuvenų briketus, niekada nebegrįžta prie malkų kūrenimo.