Obuoliai yra vienas populiariausių vaisių, nes turi daug privalumų, kurie padeda žmogaus organizmui. Tai yra išskirtinai sveiki vaisiai, turintys daug moksliniais tyrimais pagrįstų teigiamų savybių. Obuoliai yra neįtikėtinai naudingi organizmui, o jų valgymas yra susijęs su mažesne daugelio pagrindinių ligų, įskaitant diabetą ir vėžį, rizika. Norėdami gauti didžiausią naudą, valgykite visą vaisių – ir odą, ir minkštimą. Visos teigiamos obuolių savybės atperka keletą neigiamų.
Kodėl Obuoliai Yra Naudingi? Ar Obuoliai Gali Būti Žalingi?
Obuolių nauda – Obuoliai yra maistingi:
Vidutinis obuolys – maždaug 7,6 centimetro skersmens – prilygsta 1,5 puodelio įvairių vaisių. Laikantis 2000 kalorijų dietos, yra rekomenduojama suvalgyti du puodelius vaisių per dieną. Obuoliuose yra gausu polifenolių, kurie organizmui suteikia daug naudingų medžiagų. Norėdami gauti kuo daugiau naudos iš obuolių, turite palikti odelę, nes joje yra daug skaidulų ir polifenolių. Taip pat obuoliai yra geras skaidulų ir vitamino C šaltinis.
Obuoliai gali būti naudingi svorio netekimui:
Obuoliuose yra daug skaidulų ir vandens, o tai yra dvi savybės, dėl kurių žmogus jaučiasi sotus. Žmonės, kurie prieš valgį valgo obuolių skilteles, jaučiasi sotesni nei tie, kurie vartojo obuolių sultis arba nevartojo išvis obuolių produktų. Jei valgį pradėsite nuo obuolių griežinėlių, tada gali būti, kad suvalgysite mažiau maisto, o tai reikš mažiau kalorijų. Obuoliai yra sotesni, nes juose yra mažiau energijos turinčių medžiagų, tačiau jie vis tiek suteikia skaidulų ir sotumo jausmą. Be to, kai kurie juose esantys natūralūs junginiai gali skatinti svorio mažėjimą. Jie yra ypač sotūs dėl didelio skaidulų kiekio.
Obuoliai gali būti naudingi jūsų širdžiai:
Obuoliai siejami su mažesne širdies ligų rizika, nes obuoliuose yra tirpių skaidulų, kurios gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Juose taip pat yra polifenolių, kurie turi antioksidacinį poveikį, o daugelis jų yra susitelkę žievėje. Vienas iš šių polifenolių yra flavonoidas epikatechinas, kuris gali sumažinti kraujospūdį. Atliktų tyrimų analizė parodė, kad didelis flavonoidų suvartojimas buvo susijęs su 20 % mažesne insulto rizika. Flavonoidai gali padėti išvengti širdies ligų mažindami kraujospūdį ir veikdami kaip antioksidantai. Tačiau, į tai turėtumėte žiūrėti atsargiai ir jei jaučiate kokius nors ligos simptomus, būtinai kreipkitės į gydytoją.
Obuoliai yra susiję su mažesne diabeto rizika:
Obuolių valgymas gali būti susijęs su mažesne 2 tipo diabeto rizika. Vieno obuolio valgymas per dieną gali būti susijęs su 28% mažesne 2 tipo diabeto rizika, palyginti su obuolių nevalgymu. Net suvalgant vos kelis obuolius per savaitę tai gali turėti panašų apsauginį poveikį. Gali būti, kad obuoliuose esantys polifenoliai padeda išvengti audinių pažeidimo jūsų kasos ląstelėse, kurios gamina insuliną jūsų kūne.
Obuoliai gali turėti prebiotinį poveikį ir skatinti gerąsias žarnyno bakterijas:
Obuoliuose yra pektino – tam tikros rūšies skaidulų, kurios veikia kaip probiotikai – gerosios žarnyno bakterijos. Plonoji žarna nesuskaido skaidulų virškinimo metu, o vietoj to, jos patenka į storąją žarną, kur gali skatinti gerųjų bakterijų augimą. Pektinas taip pat virsta kitais naudingais junginiais, kurie cirkuliuoja atgal per jūsų visą kūną. O tai gali būti tam tikro obuolių apsauginio poveikio nuo nutukimo, 2 tipo diabeto ir širdies ligų, priežastis.
Obuoliuose esančios medžiagos gali padėti išvengti vėžio:
Obuoliuose esantys augaliniai junginiai gali įtakoti tai, kad sumažėja vėžio rizika, o obuolių valgymas galimai turi įtakos mažesniam mirčių nuo vėžio skaičiui. Mokslininkai mano, kad obuolių antioksidacinis ir priešuždegiminis poveikis gali būti atsakingas už galimą vėžio prevencinį poveikį.
Obuoliuose yra junginių, kurie gali padėti kovoti su astma:
Antioksidantų turintys obuoliai gali padėti apsaugoti jūsų plaučius nuo oksidacinių pažeidimų. Atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 68 000 moterų, parodė, kad toms, kurios valgė daugiausiai obuolių, astmos rizika yra mažiausia. Suvalgius didelį obuolį per dieną, šios būklės rizika sumažėjo 10 %. Obuoliuose yra antioksidantų ir priešuždegiminių junginių, kurie gali padėti reguliuoti imuninį atsaką. Obuolių odoje yra flavonoido kvercetino, kuris gali padėti reguliuoti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą, o tai yra du būdai, kuriais galima paveikti astmą ir alergines reakcijas.
Obuoliai gali būti naudingi kaulų sveikatai:
Vaisių valgymas yra susijęs su didesniu kaulų tankiu, kuris yra kaulų sveikatos rodiklis. Mokslininkai mano, kad vaisiuose esantys antioksidantai ir priešuždegiminiai junginiai gali padėti skatinti kaulų tankį ir stiprumą. Kai kurie tyrimai rodo, kad būtent obuoliai gali teigiamai veikti kaulų sveikatą. Tie, kurie valgo obuolius, praranda mažiau kalcio, todėl obuolių valgymas gali padėti išsaugoti kaulų masę senstant.
Obuoliai gali apsaugoti nuo skrandžio sužalojimo:
Skausmą malšinantys vaistai gali pažeisti skrandžio gleivinę, o obuolių ekstraktas gali padėti apsaugoti skrandžio ląsteles nuo sukeltų pažeidimų. Du obuoliuose esantys augaliniai junginiai – chlorogeno rūgštis ir katechinas – yra ypač naudingi organizmui.
Obuoliai gali padėti apsaugoti jūsų smegenis:
Obuolių sultys gali turėti naudos su amžiumi susijusiam protiniam nuosmukiui, nes jos gali padėti išsaugoti acetilcholiną – neuromediatorių, kuris su amžiumi gali mažėti. Mažas acetilcholino kiekis yra susijęs su Alzheimerio ligos rizika. Vis dėlto sveikuose obuoliuose yra tų pačių junginių, kaip ir obuolių sultyse, be to, visada sveikiau valgyti sveikus vaisius.
Obuolių žala – Galite patirti virškinimo problemų:
Visiems organizmams reikia ląstelienos, kurios gausu yra obuoliuose. Tačiau, kai jos suvartojimas yra per didelis, tai gali sukelti virškinimo problemų. Tai gali būti, pavyzdžiui, pilvo pūtimas ir vidurių užkietėjimas. Daugumai žmonių, priklausomai nuo amžiaus ir lyties, reikia nuo 20 iki 40 gramų skaidulų per dieną, o jei suvartojama daugiau nei 70 gramų, manoma, kad tai per daug. Norint gauti 70 gramų ląstelienos, reikia suvalgyti apie 15 obuolių, tačiau būtina atsižvelgti į kitus ląstelienos šaltinius. Ląstelienos turi tokie produktai kaip, pvz., pupelės, nesmulkintų kviečių grūdai ir kitos daržovės. Jei valgote šiuos produktus ir dar daug obuolių, tai gali sukelti nemalonius virškinimo sutrikimus.
Galite pajusti cukraus kiekio kraujyje svyravimus:
Kadangi obuoliuose yra labai daug angliavandenių, jie gali suteikti energijos prieš arba po treniruotės. Suvalgius obuolių taip pat galite pajusti, kad pakyla nuotaika, nes jie padeda išsiskirti „geros savijautos“ neuromediatoriams, tokiems kaip serotoninas. Tačiau, jei valgysite per daug obuolių, galite pastebėti cukraus kiekio kraujyje svyravimus. Tokiu būdu, jūs galite trokšti suvartoti dar daugiau cukraus. Žmonėms, kurių medžiagų apykaita nėra gera arba kurie serga diabetu, toks per didelis cukraus kiekis gali pabloginti jautrumą insulinui arba sutrikdyti vaistų nuo diabeto veikimą.
Galite suvartoti pesticidų:
Deja, obuoliai ne visada auginami natūraliai ir gali turėti savyje prikaupę didelius pesticidų kiekius. Pesticidas yra cheminė medžiaga, dažniausiai randama ant obuolių, be to, ji taip pat yra potencialus kancerogenas. Valgant per daug obuolių gali būti, kad suvalgome per daug šių cheminių medžiagų. Tačiau gera žinia ta, kad obuolių skaičius, kurį reikėtų suvartoti, kad šios cheminės medžiagos iš tikrųjų neigiamai paveiktų jūsų organizmą, būtų neįtikėtinai didelis skaičius. Nepaisant to, vis tiek turite gerai žinoti, iš kur yra jūsų produktas.
Galite priaugti svorio:
Obuoliuose yra gausu sveikų angliavandenių, kurie suteikia mūsų kūnui degalų, reikalingų judėti ir virškinti, tačiau kai suvalgome jų per daug, galime priaugti svorio. Taip yra todėl, kad kūnas pirmiausia sudegina angliavandenius, o suvalgius per daug obuolių gali sumažėti kūno riebalų deginimas, kurio reikia norint numesti svorio.
Galite pažeisti dantis:
Dauguma obuolių rūšių yra rūgštūs, todėl suvalgant jų per daug, tai gali pakenkti dantims labiau nei tam tikri gazuoti gėrimai. Tačiau to galima išvengti, jei kramtysite obuolius užpakaliniais dantimis arba valgysite juos kartu su maistu kaip užkandį. Jei valgysite maždaug vieną obuolį per dieną, neturėtumėte per daug nerimauti dėl savo dantų.
Galite sukelti papildomą stresą savo žarnynui:
Obuolius kiekvienas žmogus virškina skirtingai, nes kai kurių iš jų organizmams obuoliai yra jautrus maisto produktas ar net gali sukelti alergijas. Obuoliai taip pat gali būti naudojami žarnynui „iš naujo paleisti“ po sunkios ligos. Tai taip pat rekomenduojamas maisto produktas tiems, kurie turi sunkų dirgliosios žarnos sindromą. Kiekvienas maisto produktas yra suskirstytas į reitingą pagal tai, kiek jame yra cukraus ir kaip sunku tą cukrų virškinti. Obuoliai šiame reitinge yra aukštoje vietoje ir paprastai nerekomenduojami žmonėms, kurie dažnai patiria pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ar virškinimo diskomfortą. Jei esate jautrus, valgant daug obuolių, šis neigiamas poveikis gali padidėti dar labiau.