HIACINTAS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Hiacintai – tai yra daugiametės svogūninės gėlės, žydinčios pavasario viduryje ir užpildančios sodą pastelinių spalvų pliūpsniu. Jos gali būti įvairių vaivorykštės spalvų, įskaitant alyvinę, rožinę, baltą, kobalto mėlyną, kreminę, abrikosų ir net kraujo raudonumo atspalvį. Šių gėlių kvapas yra svaiginantis, todėl jos buvo pramintos „gamtos kvepalais“, o jų žiedai gali būti pavieniai arba dvigubi. Kaip ir daugelį daugiamečių svogūninių gėlių, hiacintus yra gana lengva auginti sode. Be to, hiacintai taip pat puikiai tinka auginimui vazonuose. Kiekvienas hiacinto svogūnėlis paprastai išaugina vieną gėlės stiebelį, kuris yra 20 – 25 centimetrų aukščio.

Hiacintų sodinimas:

Kad kvapas būtų stiprus, auginkite hiacintus didelėmis grupėmis. Hiacintai taip pat puikiai dera su kitomis pavasarį žydinčiomis svogūninėmis gėlėmis, pvz., tulpėmis ir narcizais. Jei norite, kad hiacintai žydėtų pavasarį, tada sodinkite svogūnėlius rudenį, likus šešioms ar aštuonioms savaitėms iki pirmųjų šalnų. Svogūnėliai turėtų būti dedami į žemę šaknimis žemyn, maždaug 10 – 15 centimetrų gylyje. Turite suteikti jiems pakankamai vietos išsiskirstyti, todėl tarp jų palikite maždaug 8 – 15 centimetrų tarpus, tada užberkite žeme ir gerai palaistykite. Aukštesnės hiacintų veislės gali nulūžti, todėl galite jas pasodinti arčiau viena kitos, kad jos paremtų viena kitą. Aplink augalus uždėkite maždaug 5 centimetrų mulčio sluoksnį, kad išvengtumėte piktžolių ir ligų.

Hiacintų auginimas:

Šviesa:

Pasodinkite hiacintų svogūnėlius toje vietoje, kur didžiąją dienos dalį yra saulė arba dalinis pavėsis. Kaip ir visi pavasariniai svogūnėliai, hiacintai išdygsta, žydi ir pradeda nykti dar iki, kol lapuočių medžiai visiškai nesužaliuoja. Dėl šios priežasties jums nereikės nerimauti dėl per didelio šalia esančių medžių šešėlio. Stenkitės sodinti ten, kur gėlės gautų bent šešias ar aštuonias valandas saulės šviesos per dieną.

Dirvožemis:

Hiacintų svogūnėliams nėra ypač svarbus dirvožemio pH, bet jie geriausiai auga purioje ir gerai nusausintoje dirvoje. Nesodinkite hiacintų ten, kur nuolat stovi vanduo, nes jie nekenčia šlapių dirvožemių. Be to, ruošdami arba taisydami dirvą hiacintams, turite būti atsargūs dėl organinių medžiagų, nes jiems nepatinka pernelyg derlingas dirvožemis.

Temperatūra ir drėgmė:

Priklausomai nuo hiacintų veislės, šaltesnio klimato zonose jiems gali prireikti šiek tiek papildomos apsaugos nuo šalčio, o šiltesnio – iš anksto atšaldyti. Zonose, kur žiemos temperatūra išlieka aukštesnė nei 15 laipsnių pagal Celsijų, prieš persodindami svogūnėlius iškaskite ir 6 – 10 savaičių laikykite tamsioje ir šaltoje vietoje.

Vanduo:

Pasodinus hiacintų svogūnėlius, reikia gerai laistyti žemę. Taip pat hiacintus laistyti reikia ir žiemą, jei nėra reguliaraus lietaus, bet turite leisti žemei išdžiūti tarp laistymų. Jei svogūnėliai yra pasodinti vėsioje, drėgnoje dirvoje, jie ilgainiui gali supūti. Patikrinkite žemę įkišdami pirštą ir laistykite tik tada, kai ji visiškai išdžiūvusi. Paprastai laistyti reikia kartą ar du per savaitę, priklausomai nuo jūsų gyvenamosios vietos klimato. Bet tai taip pat priklauso nuo to, kaip gerai vandenį nusausina dirva. Šie augalai yra kilę iš rytinės Viduržemio jūros dalies, todėl nustatant, kiek ir kaip dažnai reikia laistyti, reikia atsižvelgti į santykinį to regiono sausumą.

Trąšos:

Lengviausias būdas pamaitinti naujus svogūnėlius – sodinimo metu į duobutę įmesti šiek tiek svogūninių gėlių trąšų. Sodindami svogūnėlius patręškite saujele trąšų, o tada dar kartą pavasarį, kai pirmą kartą pasirodo naujas augalas. Galite paberti trąšų prie išdygusių daigų ir laistyti, kad trąšos įsiskverbtų į dirvą.

Hiacintų persodinimas:

Hiacintų svogūnėliai gali būti persodinami į vazonus, kad galėtų jus džiuginti savo žiedais ir žiemos metu. Pasodinkite juos į dirvos pagrindu pagamintą mišinį vazonuose su drenažo angomis, kai tik pradeda matytis augalo žaliuojantys galiukai. Tada laikykite tamsioje vietoje, ne aukštesnėje nei 7°C temperatūroje, mažiausiai 10 savaičių, kad šaknys vystytųsi. Kai ūgliai yra maždaug 3 centimetrų ilgio, palaipsniui didinkite šviesą ir temperatūrą. Laistykite atsargiai, nedrėkindami ūglių ir nepermerkę dirvos, nes dirvožemis turi būti drėgnas, o ne šlapias. Po žydėjimo hiacintai gali būti persodinami į sodą ir vėl žydės kitais metais.