GERBEROS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Gerberos – tai yra gėlės, savo žiedlapių forma itin panašios į ramunes, kurios pritraukia dėmesį ryškiais ir ilgai žydinčiais žiedais bei įspūdingai ryškia žalia lapija. Gerberas gana paprasta auginti lauke, tačiau auginti patalpose gali būti sudėtinga. Dėl netinkamos priežiūros kambarinės gerberos gali jus džiuginti tik vieną žydėjimo sezoną, prieš išmetant. Tačiau jei galite sudaryti tinkamas augimo sąlygas, jūsų gerberos gali išgyventi dvejus ar trejus metus.

Kaip auginti gerberas patalpose?

Kambariniams augalams reikalingas neįprastas ryškios šviesos ir vidutinės temperatūros derinys. Vieta, prie didžiąją dienos dalį saulėto lango, gali būti per karšta ir saulės spinduliai gali nudeginti lapus, tačiau be tinkamos šviesos augalas nežydės. Geriausia augalą laikyti ten, kur jis rytais gautų ryškios saulės šviesos, tačiau įsitikinkite, kad po pietų augalas yra apsaugotas nuo ryškios šviesos. Nors gerberos toleruoja vėsią temperatūrą, tačiau jos ilgai negali gyventi aukštesnėje nei 21 laipsnių temperatūroje pagal Celsijų. Jei augalas negauna pakankamai saulės šviesos, o ypač žiemos metu, tada įjunkite papildomas lempas, kad papildytumėte turimą šviesą.

Kaip prižiūrėti gerberas patalpose?

Gerberų priežiūra patalpose yra minimali, jei tik galite suteikti joms pakankamai ryškios šviesos. Kai tik viršutinis, maždaug 2,5 centimetrų, dirvožemio sluoksnis išdžiūsta, tada reikia giliai drėkinti augalą. Kai sudrėkinsite dirvožemį, tada leiskite vandeniui gerai nuvarvėti, prieš pastatydami vazoną ant lėkštutės. Kitu atveju augalas gali pradėti pūti permirkusioje dirvoje. Laistyti augalą reikia atsargiai, nes turite laikyti jo lapus kuo sausesnius. Žiemos mėnesiais gerberas laistykite saikingai, bet neleiskite dirvožemiui išdžiūti. Gerberas naudinga kas mėnesį tręšti pavasarį ir vasarą naudojant įprastas kambarinių ar žydinčių augalų trąšas, tačiau rudenį ir žiemą nenaudokite trąšų. Kai žiedai nuvysta, nuimkite juos, kad augalas būtų tvarkingas, be to, tai paskatins užmegzti daugiau žiedų. Jei reikia, pašalinkite pažeistus ar negyvus lapus, o jei augalas atrodo nesveikas, gali būti, kad reikia jį persodinti į šiek tiek didesnį vazoną.

Kaip auginti gerberas lauke?

Gerberos yra vienos populiariausių gėlių, kurias galima auginti lauke, nes jos auga gerai ir reikalauja minimalios priežiūros. Šios gėlės yra populiarios kaip kambariniai augalai žiemą ir kaip lauko augalai vasarą. Gerberas yra gana lengva auginti, nes jos gali klestėti net neprižiūrimos, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos turite žinoti, kad augalai būtų sveiki. Gerberoms patinka saulė, drėgna dirva ir temperatūra nuo 18 iki 26 laipsnių pagal Celsijų. Jei žiemos tampa per šaltos, laikykite augalus viduje, kur temperatūra išlieka pastovi. Gerberas, auginamas lauke, reikia giliai laistyti kartą per savaitę. Laistykite augalą ryte, kad dirva džiūtų visą dieną, ir laikykite toje vietoje, kur pilna tiesioginių saulės spindulių. Naudokite daug mikroelementų turinčias augalų trąšas ir būtinai nupjaukite žiedus, kai jie pradeda vysti, kad augtų nauji žiedai. Ištvermingas gerberas galima auginti lauke ištisus metus pakeltose lysvėse ir vazonuose. Gerberos gali atlaikyti maždaug -6 °C temperatūrą, jei jų šaknys yra neužmirkusios.

Kaip prižiūrėti gerberas lauke?

Gerberas lauke sodinkite pavasarį arba vasaros pradžioje, kad jos įsitvirtintų pasieniuose. Joms reikia derlingos ir pakankamai gerai nusausinančios dirvos. Jei sodinate gerberas į vazonus, kuriuos laikysite lauke, tada jas galima sodinti bet kuriuo metu nuo pavasario iki vasaros pabaigos. Gerberoms auginti vazonuose naudokite vazoninį kompostą su ketvirtadaliu ar trečdaliu tūrio grūdų, kad būtų užtikrintas geras vandens drenažas. Įsitikinkite, kad augalų vainikai, t.y. gumbelių centrai, nėra giliau už aplinkinį dirvožemį, nes dėl to jie gali pradėti pūti. Gerberos užauga iki 20 – 40 cm aukščio ir 30 – 40 cm pločio, todėl priklausomai nuo veislės, augalai turi būti išdėstyti 40 – 50 cm atstumu vienas nuo kito.

Gerberų laistymas lauke:

Gerberas vazonuose reikia reguliariai laistyti, kad kompostas būtų tolygiai drėgnas, tačiau stenkitės neperlaistyti. Geriausia laistyti iš apačios, o ne iš viršaus, nes taip išvengsite per daug drėgno augalo centro. Padėkite vazoną kelių centimetrų vandenyje maždaug pusvalandžiui, tada išimkite, kad vandens perteklius nutekėtų. Pasieniuose augančias gerberas bus naudinga laistyti karštu oru ar per sausrą. Nepurkškite vandeniu ir nepilkite tiesiai ant augalo, o nukreipkite vandens tekėjimą į dirvą arti šaknų. Šioms gėlėms reikia daug saulės ir nuo skersvėjų apsaugotos vietos. Šaltesnėse vietovėse arba regionuose, kuriuose yra užsitęsęs žiemos lietus, vazonuose auginkite tik atsparias gerberas. Tačiau ir jas žiemos mėnesiams po priedanga perkelkite į apsaugotą verandą, ant gerai apšviestos vėsios patalpos palangės ar šiltnamį.