FILODENDRAS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Filodendras, lotyniškas pavadinimas “Philodendron”, – tai yra aroninių šeimos augalas, kilęs iš Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų klimato juostos. Tai yra visžaliai daugiamečiai augalai, kurių randama šimtai rūšių, kurių kiekviena turi savo unikalias veisles. Labiausiai paplitę filodendrai užsiaugina ilgus vynmedžius arba stiebus, puoštus storais, vaškiniais, tamsiai žaliais lapais. Jie gali būti sodinami patalpose ištisus metus ir greitai auga. Priklausomai nuo filodendrų rūšies ir vazono, kuriame jie yra pasodinti, dydžio, jie gali užaugti beveik iki dviejų metrų aukščio ir nevienodo pločio.

Filodendro auginimas:

Filodendrus auginti nėra sunku, nes jiems tereikia tik palankių sąlygų augti ir tinkamos priežiūros. Filodendrų priežiūra apima tris pagrindinius poreikius: saulės šviesą, vandenį ir trąšas.

Laistymas:

Šie augalai paprastai mėgsta vidutinį dirvožemio drėgmės kiekį. Laistyti filodendrą reikia tik kas 7 – 14 dienų, tačiau tokiu būdu laistant turite gerai pridrėkinti savo augalą. Jei jūsų augalo lapai pagelsta ir jie pradeda kristi, greičiausiai tai reiškia, kad augalas yra perlaistytas. Norėdami to išvengti, tarp laistymų leiskite viršutiniam dirvožemio sluoksniui, maždaug 2 – 3 centimetrams, visiškai išdžiūti. Ar žemė yra sausa galite lengvai patikrinti įkišdami pirštą į dirvą. Nukritę lapai gali reikšti, kad augalas gauna per daug arba nepakankamai vandens, tačiau pakoregavus laistymo grafiką, lapai greitai atsigauna. Nelaipiojančios filodendrų veislės paprastai šiek tiek labiau toleruoja sausrą nei vynmedžių rūšys. Be to, turite sumažinti vandens kiekį kambariniams augalams ir žiemą.

Šviesa:

Padėkite augalą ryškioje šviesioje vietoje, tačiau turite žinoti, kad filodendrai klesti, kai yra patalpinti netiesioginėje saulės šviesoje. Kadangi natūralioje atogrąžų buveinėje filodendrai retai kada gauna tiesioginę saulę, todėl jie yra atsparūs ir toleruoja beveik visas apšvietimo sąlygas, įskaitant tiesioginius saulės spindulius ir netgi mažai šviesos. Raskite jam vietą prie lango, kur saulės spinduliai niekada neliestų lapijos, o jei vyresni augalo lapai pagelsta, vadinasi augalas gali gauti per daug šviesos.

Temperatūra ir drėgmė:

Filodendrų temperatūros tolerancija skiriasi priklausomai nuo jų rūšies, tačiau paprastai jie neturėtų būti laikomi žemesnėje nei 12 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje. Auginami patalpose jie turėtų būti saugomi nuo vėsių skersvėjų, pavyzdžiui, nuo oro kondicionavimo angos. Šie augalai mėgsta drėgmę, todėl gali tekti padidinti drėgmę aplink filodendrą, jei patalpoje yra sausas oras. Norėdami tai padaryti, kas kelias dienas galite purkšti augalą vandeniu iš purškimo buteliuko. Pernelyg didelė drėgmė, gali sukelti šaknų puvinį.

Dirvožemis:

Filodendrai mėgsta purią dirvą, kurioje gausu organinių medžiagų, o dirvožemis turi turėti gerą drenažą. Vazoniniams augalams dirvą rekomenduojama keisti maždaug kas porą metų, nes šie augalai yra jautrūs druskoms, kurios kaupiasi dirvožemyje laistant. Tokiu atveju augalo lapai gali ruduoti ir pagelsti. Galite periodiškai išplauti kai kurias druskas, gerai laistydami vazoną, kol vanduo ištekės pro jo drenažo angas. Tačiau tokiu atveju ilgainiui dirvą reikia atgaivinti.

Tręšimas:

Tręšti šį augalą reikia kas mėnesį. Kartą per mėnesį tręšdami augalą vandenyje tirpiomis kambarinių augalų trąšomis, tokiu būdu palaikysite augalo būklę, t.y. augalai išliks sveiki, stiprūs ir gražūs. Laistykite augalą trąšomis kas mėnesį pavasarį ir vasarą, o rudenį ir žiemą kas šešias ar aštuonias savaites. Lėtas augimas ir mažas lapų dydis yra būdas parodyti, kad augalas negauna pakankamai trąšų. Blyškūs nauji lapai paprastai rodo, kad jūsų augalas negauna pakankamai kalcio ir magnio, kurie yra būtini filodendrų mikroelementai.

Filodendro priežiūra:

Genėjimas:

Reguliariai genėkite filodendrą, nes augalų genėjimas skatina naujų ataugų augimą ir apsaugo augalus nuo kenkėjų. Nupjaukite negyvus lapus, kad atsirastų vietos naujiems. Išsaugokite nukirptas ataugas, nes jas galima panaudoti augalo dauginimui.

Kenkėjai:

Filodendrai gali tapti įprastų kenkėjų, tokių kaip miltligės, voratinklinės erkės ir amarai, aukomis. Apsaugokite nuo kenkėjų palaikydami savo augalo sveikatą, o jei reikia, augalą taip pat galite purkšti neemo aliejumi arba praskiestu indų muilo tirpalu.

Toksiškumas:

Saugokite savo augalą nuo vaikų ir naminių gyvūnėlių. Prarijus filodendrai gali būti nuodingi žmonėms ir naminiams gyvūnėliams, tačiau jie nėra mirtini. Jei turite augintinių ar vaikų, geriau jų nestatyti ant grindų.

Sodinimas:

Jei norite pasodinti arba persodinti filodendrą, tada reikia pasirinkti vazoną su drenažo angomis. Tokiu būdu leisite išbėgti vandens pertekliui, o vazonas su drenažo angomis sumažins jūsų augalo perlaistymo riziką. Sodinimui naudokite gerai nusausinantį vazoninį dirvožemio mišinį. Naudojant gerai nusausinančią dirvą su trupučiu smėlio ar perlito mišiniu dar labiau sumažės perlaistymo ir šaknų puvinio rizika.

Dauginimas:

Norėdami kontroliuoti savo augalo dydį, naudokite dauginimą. Aštriomis sodo kirpimo žirklėmis reikia nukirpti nuo aštuonių iki penkiolikos centimetrų stiebo, tada švelniai pašalinkite apatinius lapus ir palikite nuo keturių iki šešių lapų ant stiebo. Tada pasodinkite stiebą maždaug penkių – aštuonių centimetrų gylyje drėgnoje dirvoje ir įsitikinkite, kad aplink stiebą dirvožemis yra tvirtas ir nė vienas lapas nėra po žeme.