ZAMIOKULKAS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Zamiokulkas, lotyniškas pavadinimas “Zamioculcas zamiifolia”, – tai yra vešlus ir sodriai žalios spalvos lapus turintis kambarinis augalas. Sutrumpintai šis augalas gali būti vadinamas ZZ augalu arba Pinigų medžiu. Dėl savo afrikietiškos kilmės kartais dar yra vadinamas „Zanzibaro brangakmeniu“, nes atrodo egzotiškai, tačiau yra tvirtas. Šis augalas klesti beveik bet kur ir beveik bet kokiomis sąlygomis, todėl jam reikia tik šiek tiek priežiūros. Zamiokulkas tapo mėgstamas kambarinių augalų augintojų, nes jam nereikia lepinimo ar tobulos auginimo aplinkos. Šis augalas taip pat yra vertinamas dėl nuostabiai žalių ir blizgių lapų, todėl beveik atrodo kad jie yra kaip vaškiniai.

Zamiokulko auginimas:

Zamiokulko augalo priežiūra prasideda nuo priežiūros stokos. Tiesą sakant, šiems augalams bus geriau, jei paliksite juos ramybėje.

Temperatūra ir drėgmė:

Zamiokulkas auga vidutinėje kambario temperatūroje, geriausia nuo 15 iki 24 laipsnių pagal Celsijų. Jei vasarą laikysite augalą lauke, tada būtinai įneškite jį į vidų, kai oro temperatūra nukris žemiau 10 laipsnių pagal Celsijų. Vidutinis namų drėgmės lygis yra tinkamas, tačiau nedėkite augalo šalia oro kondicionavimo ir šildymo angų. Tai gali išsausinti orą aplink augalą, o to pasekoje paruduos jo lapai.

Dirvožemis:

Naudokite gerai nusausinantį vazonų mišinį, kuriame yra perlito. Šie augalai mėgsta sausesnį dirvožesnį.

Šviesa:

Zamiokulkas geriausiai jaučiasi esant ryškiai ar vidutinio ryškumo netiesioginei šviesai, tačiau prisitaiko ir prie labai mažo šviesos lygio. Šis augalas idealiai tinka biure be langų ar vonios kambariui, kur jis gaus tik nedidelius fluorescencinės šviesos kiekius. Nors zamiokulkas gali priimti tiesioginę šviesą, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti lapus. Be to, susiraukšlėję, pageltę ir pasvirę lapai gali būti požymis, kad augalas gauna per daug šviesos. Tokiu atveju perkelkite augalą į šešėlinę vietą arba toliau nuo šviesos šaltinio. Taip pat galite pabandyti filtruoti šviesą užuolaidomis ar žaliuzėmis, jei augalo perkelti neįmanoma. Geriausia laikyti šį augalą prie langų, nukreiptų į šiaurę, rytus ar vakarus.

Vanduo:

Panašiai kaip kaktusams, jiems reikia mažiau, o ne daugiau vandens. Laistykite augalą tik tada, kai dirvos viršutinis sluoksnis išdžiūvo. Retas būdas nužudyti šį augalą yra jį perlaistyti. Jei augalo lapai pagelsta, tai reiškia, kad jis gauna per daug vandens, o jo šaknys pradėjo pūti. Šis augalas gali išgyventi mėnesius be vandens, bet auga greičiau, jei laistomas reguliariai.

Tręšimas:

Kadangi šie augalai gali kaupti maistines medžiagas savo šaknyse, jų nereikia dažnai tręšti. Zamiokulko augalai gerai auga ir be trąšų, tačiau jei norite, galite vieną ar du kartus per metus ir tik vasaros mėnesiais patręšti šiuos augalus nestipriomis trąšomis. Auginti zamiokulką kaip kambarinę gėlę yra paprasta ir ypač tinka užmaršiam sodininkui.

Zamiokulko priežiūra:

Lapų priežiūra:

Kad zamiokulko lapai būtų gražūs ir blizgūs, nuvalykite juos drėgna šluoste, kad pašalintumėte dulkes. Retkarčiais purškiant lapus vandens dulksna taip pat sumažės dulkių kaupimasis ant jų. Tai taip pat naudinga augalo sveikatai, nes tokiu atveju lapai galės priimti daugiau saulės spindulių.

Genėjimas ir formavimas:

Šio augalo genėjimas nepaskatins naujų ataugų augimo, kaip ir daugumos kitų kambarinių augalų. Tačiau kartais reikia pagerinti augalo formą ir pašalinti pageltusią ar pažeistą lapiją. Jei jūsų augalas yra peraugęs, galite pašalinti visus stiebus, nupjaudami juos prie pagrindo aštriu peiliu arba genėjimo žirklėmis. Būtinai mūvėkite pirštines, kad išvengtumėte sąlyčio su oda.

Persodinimas:

Kadangi šis augalas auga lėtai ir gali gyventi ankštuose vazonuose, jums nereikia jo dažnai persodinti. Jei norite, kad augalas būtų tokio pat dydžio, persodinkite jį maždaug tik kas dvejus metus, kad atnaujintumėte dirvą ir pagerintumėte drenažą. Tokiu atveju taip pat reikia nukirpti peraugusius šaknis bei stiebus ir pasodinti atgal į tą patį vazoną. Jei norite, kad jūsų augalas augtų didesnis, sodinkite jį į naują vazoną, kurio skersmuo yra 5 – 8 centimetrais didesnis nei dabartinis. Kadangi šio augalo šakniastiebiai plinta į šonus, todėl jų plotis priklauso nuo vazono skersmens.