OLEANDRAS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Oleandras, lotyniškas pavadinimas “Nerium oleander”, – tai yra visžalis augalas, žydintis įvairių spalvų žiedais. Šios gėlės, kilusios iš Pietų Europos, Azijos ir Afrikos, žiedlapiai gali būti raudonos, baltos, rožinės, alyvinės ir geltonos spalvos, o lapai – tamsiai žalios spalvos, ilgi, siauri su balta juostele per vidurį. Nors laukinėje gamtoje randamos trys oleandrų rūšys, tačiau tik viena iš jų gali būti auginama kaip kambarinis augalas, t.y. paprastasis oleandras. Oleandrai toleruoja įvairias sąlygas, įskaitant įvairius dirvos derlingumo tipus, aukštą pH lygį, stiprų genėjimą, šilumą nuo šaligatvių ir sienų bei sausras. Tačiau yra vienas dalykas, kurio jie negali atlaikyti, tai yra oro temperatūra, kuri žemesnė nei 6 laipsniai pagal Celsijų. Esant vėsesniam klimatui, oleandro augalą galima auginti vazone ir, nukritus temperatūrai, neštis į patalpą.

Oleandro auginimas:

Oleandrų priežiūra yra gana paprasta, todėl šis augalas yra populiarus tiek lauke vykdant gražinimo projektus, tiek ir namuose, kur jie reikalauja mažai priežiūros. Net ir sode oleandrų krūmams reikia minimalios priežiūros.

Šviesa:

Oleandras mėgsta pilną saulę, bet taip pat toleruoja ir dalinį pavėsį. Tačiau tokiu atveju jo lapija nebus tokia tanki, kaip augančių saulės šviesoje. Oleandras taip pat toleruoja šilumą, sausrą, vėją ir pakrantės sąlygas.

Temperatūra ir drėgmė:

Oleandras gali toleruoti lengvą šalną ir net -6 laipsnių pagal Celsijų temperatūrą. Esant žemesnei temperatūrai, auginkite augalą vazone ir perneškite žiemai į patalpą.

Laistymas:

Nors oleandrai yra atsparūs sausrai, tačiau jei norite gražaus žaliuojančio augalo, reikia laistyti ir sausros metu, bet stenkitės jų neperlaistyti. Gelsvi augalo lapai rodo, kad jis gauna per daug vandens. Laistykite tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta.

Dirvožemis:

Oleandras gali prisitaikyti prie bet kokio dirvožemio derlingumo, tačiau jei jis yra ypač skurdus, tada pirmą pavasarį augalą lengvai pamaitinkite subalansuotomis trąšomis. Įsitvirtinus oleandrų krūmams nebereikia įprastinio tręšimo. Norėdami gauti geriausius augalo augimo rezultatus, sodinkite jį į gerai nusausinančią dirvą. Oleandrų krūmai gali prisitaikyti prie įvairių dirvožemio sąlygų: prastos dirvos, smėlingo dirvožemio ir įvairių dirvožemio pH lygių. Kaip ir daugelis vietinių Viduržemio jūros augalų, oleandrai teikia pirmenybę šarminiam dirvožemiui. Tačiau jie auga ir rūgštinėje arba neutralioje dirvoje, prisitaikydami prie pH lygio, kuris yra nuo 5,0 iki 8,3. Prieš sodindami patikrinkite dirvožemio pH lygį: jei dirvožemis yra per rūgštus, įmaišykite maltą kalkakmenį, austrių kevalus arba medžio pelenus.

Oleandro priežiūra:

Genėjimas:

Jei norite, kad oleandras pradėtų šakotis, tada reikia nugnybti jaunų stiebų galiukus. Taip pat galima genėti oleandrus. Genėkite, kad pašalintumėte pažeistas ar sergančias galūnes bet kuriuo metu, o jei norite suformuoti augalą, tada genėkite vėlyvą rudenį. Geriausias laikas oleandrus genėti yra žiemos pabaigoje, nuo vasario iki kovo, prieš pat naują augimą. Oleandrams galima leisti augti natūralia piliakalnio forma, arba iš jų galima užauginti daugiastiebį arba vienkamienį medį. Norėdami sukurti vienkamienį medį, nupjaukite visus kitus stiebus ir visas pagrindinio stiebo šonines šakas maždaug iki pusės jų ilgio.

Tręšimas:

Pirmąjį augalo pavasarį prastą dirvą maitinkite lengva subalansuotų trąšų doze, o vėliau kasmet tręškite lengvai. Įsitvirtinus oleandrų krūmams nebereikia įprastinio tręšimo.

Persodinimas:

Jei persodinate vazone auginamą oleandrą iš vieno vazono į kitą, rinkitės didesnį indą su drenažo angomis, kad augalo šaknys nebūtų suspaustos.

Peržiemojimas:

Šaltesnėse klimato zonose įneškite savo oleandrą į patalpą, todėl prieš ateinant žiemos orams, krūmą nupjaukite maždaug dviem trečdaliais. Jei augalas įsitvirtino žemėje, atsargiai kaskite aplink šaknis, kad augalą galėtumėte iškelti iš žemės. Tada persodinkite augalą į gerą vazoninę žemę ir padėkite jį toje vietoje, kuri yra apsaugota nuo šalčio. Tačiau turite užtikrinti, kad augalas gautų saulės šviesos, todėl galite pastatyti vazoną, pavyzdžiui, prieangyje arba garaže su langu.