GARDENIJA: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Gardenija, lotyniškas pavadinimas “gardenia”, – tai yra atogrąžų plačialapiai visžaliai augalai, dažniausiai auginami vazonuose kaip didelės kambarinės įspūdingo kvapo baltos gėlės. Ši gėlė yra mėgstamas augalas dėl labai paprastos priežasties – nedaugelis natūralių kvapų yra tokie nuostabūs, jaudinantys ir įsimintini. Tačiau tiesa ta, kad gardenija reikalauja itin daug priežiūros, ji yra pažeidžiama daugelio vabzdžių ir ligų. Dažniausiai gardenijos yra auginamos oranžerijose ir šiltnamiuose, tačiau esant tinkamam klimatui, jas galima sodinti sode pavasarį arba rudenį. Norint auginti šias nuostabiai kvepiančias gėles, reikia žinoti, kokios sąlygos yra palankiausios joms klestėti.

Gardenijų auginimas:

Gerai prižiūrima gardenija bus su sodriais žaliais lapais ir žydės nuo ankstyvo pavasario iki vasaros. Norint, kad gardenija klestėtų, joms reikia tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui:

Temperatūra:

Gardenijoms reikalinga aukštesnė nei 15 laipsnių pagal Celsijų temperatūra. Jei gyvenate vėsesnio klimato sąlygomis, kambarinį augalą gardeniją galite išnešti į lauką pavasarį ir vasarą, kai oro temperatūra išlieka aukštesnė nei 15 laipsnių pagal Celsijų. Tačiau būkite atsargūs ir įneškite jį į patalpą bet kurią naktį, kai temperatūra nukrenta žemiau šios temperatūros. Venkite šaltų skersvėjų, jei temperatūra nukrenta žemiau.

Šviesa:

Patalpose laikykite gardeniją vietoje, kurioje didžiąją dienos dalį ji gautų ryškios saulės šviesos, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių, ypač vasarą. Lauke geriausia jas laikyti daliniame pavėsyje.

Dirvožemis:

Gardenijos yra rūgštų dirvožemį mėgstantys augalai, todėl joms labiau patinka žemė, kurios pH yra šiek tiek mažesnis. Įprasti vazonų mišiniai pagaminti durpių pagrindu atitinka šį kriterijų. Sodinant sode gardenijos renkasi turtingą, rūgščią dirvą, kuri gerai nusausina. Sodinant lauke, geriausia patikrinti dirvožemio pH ir, jei reikia, koreguoti, kad būtų sukurtos idealios sąlygos augalui augti. Arbatinis šaukštelis žemės ūkio sieros, įbertas į sodinimo duobę, gali padėti sumažinti dirvožemio pH. Be to, sodinimo plotą galite papildyti daugybe organinių medžiagų. Norint kovoti su piktžolėmis, dirvožemis turi būti reguliariai padengtas storu mulčio sluoksniu.

Vanduo:

Laikykite dirvą, kurioje yra pasodinta gardenija, nuolat drėgną, bet žiemą sumažinkite laistymą. Laistykite šią gėlę taip, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes tai gali sukelti grybelinių dėmių atsiradimą ant lapų.

Drėgmė:

Šie augalai mėgsta aukštą drėgmę, viršijančią 60 proc. Jei žiemos oras yra šaltas ir sausas, kambariniams augalams gali tekti naudoti drėkintuvą, kad būtų palaikoma tinkama drėgmė.

Gardenijų priežiūra:

Trąšos:

Sodo augalus šiltuose regionuose tręškite kovo viduryje, naudodami rūgštines trąšas, o tada vėl birželio pabaigoje. Negalima tręšti gardenijų rudenį. Vazoninius augalus tręškite maždaug kas tris savaites rūgštinančiomis trąšomis, pvz., azalijoms ar kamelijoms naudojamas trąšas.

Sodinimas ir persodinimas:

Jei sodinate gardeniją į vazonus, tada reikia rinktis geros kokybės durpių pagrindo vazonų mišinį. Geriausia persodinti gardeniją pavasarį arba kas antrą pavasarį, jei reikia. Jei augalas neatrodo toks sveikas, kaip buvo, tačiau neradote jokių vabzdžių ar ligų požymių, tai paprastai yra signalas, kad gardeniją reikia persodinti. Naudokite žemo pH sodinimo dirvą, skirtą rododendrai ar gardenijoms.

Genėjimas:

Genėti gardenijas reikia tada, kai šie augalai nustoja žydėti. Tada reikia pašalinti nuskurusias augalo šakeles ir nužydėjusius žiedus.

Dauginimas:

Gardenijas geriausia dauginti įsišaknijusiais stiebo auginiais. Ankstyvą pavasarį nupjaukite 8 – 10 centimetrų ilgio stiebo galiuką, pjaudami tiesiai po lapo mazgu. Nupjautą stiebo galą panardinkite į hormoną, kuris skatina įsišaknijimo procesą, o tada pasodinkite į dirvožemio, skirto vazoninėms gėlėms, ir perlito mišinį. Laikykite dirvožemį drėgną, kol susidarys geros šaknys, tada persodinkite į vazoną, kad toliau augtų.