ANTURIS: Sodinimas, Auginimas Ir Priežiūra

Anturis, lotyniškas pavadinimas “Anthurium”, – tai yra aroninių šeimos augalas, kilęs iš Centrinės ir Pietų Amerikos tropinių regionų. Tai yra augalas, kuris mėgsta šiltą klimatą ir drėgmę, o dėl ypatingos žiedų struktūros dar kartais vadinamas flamingo gėle. Anturio žiedas išauga iš kukurūzų burbuolės pavidalo žiedyno ir yra apsuptas spalvingos pažiedės, be to jis gali išlikti apie du mėnesius. Šio augalo priežiūra nėra itin sudėtinga, nes jiems reikia tik tinkamo dirvožemio ir tinkamos vietos, taip pat nereikia perlaistyti ir vengti tiesioginės saulės spindulių.

Anturio priežiūra:

Šviesa:

Anturiai toleruoja visų lygių netiesioginę saulės šviesą, tačiau jei nuolat laikysite jį silpname apšvietime, tokiu atveju augalas turės mažiau žiedų ir augs lėčiau. Geriausia anturį laikyti ryškioje, saulės apšviestoje vietoje, tačiau vengti tiesioginių saulės spindulių. Šie augalai negali toleruoti tiesioginės saulės šviesos, kuri gali nudeginti lapus. Žydinčiam anturiui taip pat reikia saulėtos vietos, kur jo nepasiektų tiesioginė saulės šviesa.

Temperatūra:

Kadangi anturis yra kilęs iš tropinių regionų, todėl mėgsta labai šiltą temperatūrą, t.y. 21 – 32 °C, ir drėgmę. Tačiau nesijaudinkite, jei pas jus namuose yra sausas oras, nes dabartinės veislės yra labai prisitaikančios ir gali klestėti įprastose namų temperatūros ir drėgmės diapazonuose. Turėtumėte būti atsargūs tik dėl kraštutinių temperatūrų, t.y. jei patalpos temperatūra nukrenta žemiau 10 °C, anturis greičiausiai nustos augti ir krauti žiedus. Per aukšta patalpos temperatūra taip pat nėra palanki anturiams, nes tokiu atveju jie neišlaikys reikiamos drėgmės lygio ir gali nuvysti.

Drėgmė:

Iš tropinių regionų kilę anturiai klesti dėl didesnės drėgmės, tačiau šiuolaikinės žydinčios veislės prisitaiko prie drėgmės lygio, todėl gali toleruoti ir mažesnę drėgmę. Tačiau jei jūsų namuose drėgmės lygis yra mažesnis nei 50%, tada norint auginti anturį greičiausiai teks apsvarstyti galimybę naudoti oro drėkintuvą. Tokiu būdu padidinkite drėgmės lygį patalpoje bent iki 60%, kad anturis galėtų klestėti. Taip pat galite išbandyti ir kitas priemones, padėsiančias išlaikyti drėgmę, t.y. prieš sodindami anturį į vazono apačią įdėkite gludintų akmenukų. Arba galite paimti padėklą, pridėti į jį mažų akmenukų ir užpildyti vandeniu, tokiu būdu galima šiek tiek padidinti drėgmę aplink augalus.

Dirvožemis:

Anturiams geriausiai tinka dirvožemis, kuris gerai drenuoja vandenį, tačiau išsyk sulaiko šiek tiek drėgmės. Šie augalai mėgsta drėgmę, tačiau negali klestėti, kai jų šaknys yra permirkusios. Jei norite auginti anturį kaip kambarinį augalą, tada sumaišykite vazoninę žemę su orchidėjų dirvožemiu arba perlito mišiniu. Tokiu atveju turėsite anturiams patinkančią dirvą, kurioje jie klestės. Jei norite auginti anturį lauke, tada turėtumėte pasirinkti vietą, kurioje nestovi vanduo, nes šie augalai nemėgsta nuolat drėgnos dirvos ir permirkusių šaknų.

Laistymas:

Anturiai nemėgsta perlaistymo, tačiau būtinai laistykite jį reguliariai, t.y. laistyti reikia tik tada, kai 50 – 75% dirvožemio išdžiūvo. Dirvožemio drėgnumą galite patikrinti žemę palietus pirštais, jei ji yra sausa, tada reikia laistyti. Kadangi šis augalas yra itin jautrus, todėl perlaistymas gali sukelti šaknų puvimą. Jei augalas vazone pernelyg išdžius, tokiu atveju tai sulėtins jo augimą, nes šaknies gumulėlį bus sunku iš naujo sudrėkinti.

Tręšimas:

Anturio priežiūrai nereikia per daug trąšų, todėl augalą reikia tręšti nestipriomis ir praskiestomis trąšomis kartą per tris ar keturis mėnesius. Jei norite, kad augalas gausiai žydėtų, tada reikia naudoti didelį fosforo kiekį turinčias trąšas.

Anturio persodinimas:

Persodinti anturį į didesnį vazoną turėtumėte tada, kai jis akivaizdžiai paauga, nes perkrautos ir suspaustos šaknys stabdo augalo augimą ir jis nežydi. Geriausias metas persodinimui yra pavasaris. Kai kurie gėlių augintojai, teigia, kad anturį būtina persodinti kiekvieną pavasarį, keičiant seną dirvožemį nauju, nes šis augalas mėgsta purų dirvožemį. Taip pat augalas nemėgsta suspaustų šaknų, todėl kiekvieną kartą persodinant rinkitės vis didesnį vazoną.

Anturio auginimas:

Anturis yra toksiškas augalas, nes yra nuodingas jį prarijus. Turite būti labai atsargūs augindami anturį, ypač jei turite naminių gyvūnėlių arba mažų vaikų. Šio augalo išskiriamos sultys taip pat yra toksiškos, nes gali sudirginti odą. Jei augalai yra lengvi, kai juos pakeliate, o lapai yra nukarę, vadinasi augalai yra perdžiūvę. Anturio auginime itin svarbi ir teisinga jo žiedyno priežiūra. Tai yra, kai augalo žiedai nuvysta, pašalinti juos turite pjaudami kuo arčiau stiebo pagrindo. Anturiai yra iš tų augalų, kurie turi orines šaknis, pvz., kaip ir orchidėjos. Todėl neišsigąskite, kai pamatysite iš stiebų augančias šaknis. Jei norite sutelkti anturio energiją į naują augimą, tada turėtumėte suteikti augalui šešių savaičių poilsį žiemą. Jums reikia padėti augalą toje vietoje, kurioje yra žemesnė temperatūra ir mažiau šviesos. Taip pat reikia apriboti augalo laistymą, nes sausesnis dirvožemis padeda užauginti daugiau žiedų.